Akcie v USA kvůli hrozbě fiskální krize oslabily, dolar rostl

28.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 28. prosince (ČTK) - Americké akciové trhy na závěr týdne již pátou seanci za sebou klesly a širší index S&P 500 zaznamenal nejdelší ztrátové období za tři měsíce. Investoři se obávají, že američtí politici do konce roku nenaleznou řešení fiskální krize a problém jen načas odloží.

Index Dow Jones klesl o 158,2 bodu, tedy 1,21 procenta, na 12.938,11 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 15,67 bodu, neboli 1,11 procenta, na 1402,43 bodu. Za celý týden se Dow Jones a S&P 500 snížily o zhruba 1,9 procenta. Pro S&P to byl nejvyšší týdenní pokles od poloviny listopadu. Index technologického trhu Nasdaq ztratil 25,59 bodu, čili 0,86 procenta, a zavřel na 2960,31 bodu. Od počátku týdne klesl o dvě procenta.

Trh sleduje obnovená jednání politiků o tom, jak odvrátit "pád z fiskálního útesu", tedy masivní fiskální restrikci v podobě zvýšení daní a rozpočtových škrtů, která by bez dohody vstoupila v platnost 1. ledna. Prezident Barack Obama dnes jednal s vedením Kongresu a na neděli svolal šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner mimořádné zasedání. Investoři z nadcházejících jednání neočekávají nic jiného než krátkodobou dohodu, která celý problém odsune o několik měsíců.

Oslabilo všech deset sektorů z indexu S&P 500, většina z nich o jedno procento. Nejhůře si vedly energetický sektor a producenti surovin. Index S&P energetického sektoru se snížil o 1,8 procenta a akcie firem Exxon Mobil a Chevron o zhruba dvě procenta. Producenti surovin ztratili 1,3 procenta. Akcie U.S. Steel oslabily o 2,6 procenta.

Dolar na závěr týdne vzrostl vůči většině hlavních světových měn, objem obchodování byl však nízký. Rovněž investoři na devizovém trhu sledují jednání o odvrácení hrozby fiskálního útesu. Případná dohoda o rozpočtu by byla pozitivní zprávou pro rizikovější měny, jako euro a australský dolar. Pokud jednání ustrnou na mrtvém bodě, bude to pozitivní pro bezpečné investice a americký dolar.

Vůči koši šesti hlavních měn dolarový index stoupl v závěru obchodování o 0,1 procenta na 79.665 bodu, když během dne posílil až na 79,930 bodu, nejvýše za dva týdny. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 procenta na 1,3221 USD. Za celý týden však vzrostlo o 0,3 procenta a zaznamenalo zisky již třetí týden za sebou. K jenu euro kleslo o 0,2 procenta na 113,78 JPY. Kurz dolaru vůči jenu zůstal téměř beze změny na 86,06 JPY, napsala agentura Reuters.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.