Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vás může přijít draho

31.10.2013 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody. Pojišťovny totiž nemají velké pochopení pro řidiče, kteří v zimě havarují kvůli špatnému obutí. Kvalitní zimní pneumatika přitom podle odborníka nemusí být nutně drahá.

Již třetím rokem platí povinnost mít v období od 1. listopadu do 31. března na vozidle obuté zimní pneumatiky. Jejich použití je ve zmíněném období nezbytné, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy či alespoň lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takový stav předpokládat. Zákonodárce zde přenáší více odpovědnosti na motoristy a použití zimních pneumatik nechává na jejich úsudku.

Kdy a proč přezouvat na zimu?

Interpretace ustanovení o použití zimních pneumatik tedy představuje určitý kompromis. Prakticky vzato je ale optimální na období od listopadu do konce března přezouvat automaticky bez ohledu na znění zákona. „Pomineme-li ustanovení v zákoně, mělo by se na zimní pneumatiky přezout nejpozději, když klesne teplota dlouhodobě pod 7 stupňů Celsia,“ doporučuje Jakub Pyšný z e-shopu Kupuj-Pneu.cz. „Pod touto hranicí totiž ztrácí letní pneumatiky dokonalou přilnavost k vozovce, a prodlužuje se tak brzdná dráha,“ dodává Pyšný.

Policie vám může udělit pokutu, plošné kontroly zimního obutí se ale nechystají

Pokud řidiči v daném období poruší povinnost použít zimní pneumatiky, může jim policie na místě uložit pokutu do dvou tisíc korun. Celoplošné akce zaměřené výhradně na tuto problematiku prozatím neplánujeme. Je však možné, že se řidiči setkají s kontrolou pneumatik v rámci běžné silniční kontroly,“ upozornila Jana Macalíková, tisková mluvčí Policie ČR.

V případě autonehody hrozí krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny

Pokuta však není jediná sankce, která může řidiče postihnout. V případě autonehody může být pojištěnému kráceno pojistné plnění. „Jestliže se prokáže, že škoda vznikla kvůli nesprávným pneumatikám, může pojišťovna snížit pojistné plnění z havarijního pojištění řádově o několik desítek procent,“ varuje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz. „Co se týče škod hrazených z povinného ručení, zde je poškozený samozřejmě odškodněn v plné výši, ale pokud pojišťovna zjistí, že letní pneumatiky jsou příčinou dopravní nehody, může po viníkovi část uhrazené škody vymáhat,“ doplňuje Tacl.

Za kolik se dá pořídit kvalitní pneumatika?

Kvalitní obutí automobilu tedy nejen zvýší vaši bezpečnost, ale může vám ušetřit i nezanedbatelné částky na kráceném pojistném plnění. Přitom dobrá pneumatika nemusí být příliš drahá a už jen kvůli bezpečnosti by měl každý zodpovědný řidič pečlivě vybírat. „O kvalitě zimních pneumatik nevypovídá pouze jeden faktor. Opravdu spolehlivým vodítkem jsou proto jedině nezávislé odborné testy, například německé ADAC. Dobrou zimní pneumatiku v nejprodávanějším rozměru 195/65 R15 je možné pořídit od 1 200 Kč výše,“ poznamenává Pyšný.

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ