Rusko je největším světovým producentem ropy. Loni mu celková produkce vzrostla o téměř 1,4 procenta na 10,51 milionu denních barelů. Na paty mu však co do produkce ropy šlapou Spojené státy, kde zažívá rozmach těžba z břidličných formací.
"Očekáváme zvýšení produkce ropy a plynu na 525 milionů tun (10,54 milionu barelů ropy denně), respektive 700 miliard metrů krychlových," řekl Molodcov.
O postsovětský rekord by podle Reuters šlo také u těžby plynu, jehož produkce loni v Rusku dosáhla 668 miliard metrů krychlových. Většinu tohoto množství obstaral státem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom.
Většina ruské produkce ropy pochází ze západní Sibiře, kde jsou ale ropná pole již z velké části vyčerpána. Podle náměstka Molodcova bude za letošním růstem těžby stát ropný producent Taas-Jurjach na východě Sibiře, jehož vlastníkem je ruská společnost Rosněfť a čínská CNPC, ale i projekty podniku Gazprom Něfť a ropná pole Lukoilu.
Produkce ropy v Rusku dosáhla rekordních 11,41 milionu denních barelů v roce 1988, kdy bylo Rusko ještě součástí Sovětského svazu. Později se těžba snížila, což zapříčinily nedostatečné investice a relativně nízké ceny ropy.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že produkce zůstane v Rusku do konce desetiletí na nezměněné úrovni zhruba 10,5 milionu barelů ropy denně. Do roku 2035 pak IEA předpokládá pokles na zhruba 9,5 milionu barelů. Ruští činitelé, kteří těžbu z břidlic nějaký čas opomíjeli, ale nyní počítají s těžbou nekonvenční ropy v domácím prostředí.