Bez kvalitního pojištění na hory nejezděte

13.02.2014 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Lyžování, jízda na snowboardu a další zimní sporty jsou mezi Čechy nadmíru oblíbené. Výběr správného pojištění, bez kterého se na sportovně zaměřené dovolené neobejdete, však vydá na víc než jen pět minut na internetu v den před odjezdem.

Abyste byli skutečně bezpečně pojištěni, měli byste si vybrat pojištění v dostatečném krytí, které se bude vztahovat i konkrétně na váš sport. Evropský průkaz zdravotního pojištění či připojištění k platební kartě často nepokrývají potřebné léčebné výlohy.

Více v článku Bez kvalitního pojištění na hory nejezděte na prodej.finance.cz.

„U aktivně trávených dovolených, mezi které výlety na hory patří, platí více než jindy, že je cestovní pojištění nutné uzavírat s rozmyslem,“ upozorňuje Tomáš Kračmar z AXA ASSISTANCE. „Je jen velmi málo sportů, na které se nedá pojistit. Je ale nutné si pojistné podmínky skutečně přečíst a pohlídat si, aby pojištění pokrylo všechny vaše aktivity.“

TIP: Přehled pojistných produktů naleznete v sekci Pojištění

Pojištění v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění nestačí

Jak se tedy vyhnout tomu, že se vaše pojištění ukáže jako nedostatečné? Jednou z nejčastějších chyb jsou podle pana Kračmary případy, kdy se cestovatelé spoléhají na pojištění v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění. To však v žádném případě nedoporučuje. „Některá zdravotní zařízení nemusejí Evropský průkaz zdravotního pojištění vůbec akceptovat, případně vyžadují doplatek pacienta. Průkaz vás také nezbaví povinnosti úhrady zásahu horské služby, která při zimních úrazech často zajišťuje přepravu klienta k lékaři. Ani doprava zraněného domů do České republiky není z Evropského průkazu zajištěna. Pro aktivní dovolené je tento typ pojištění opravdu nedostačující.“ Základní pojištění vám tak možná bude stačit při drobných událostech typu šlápnutí na mořského ježka, s jeho uplatněním pro úrazy při lyžování však spíše nepočítejte.

„Naštěstí neustále stoupá počet klientů, kteří kvalitní pojištění, jež je lépe ochrání, nepodceňují. Zájemcům o naše pojištění jsme zjednodušili práci – nenutíme je kombinovat z dlouhých seznamů pojištění a připojištění - klienti si mohou vybrat ze tří produktů sestavených z takových pojištění a připojištění, která na svých cestách mohou nejpravděpodobněji potřebovat. Čím dál tím více zákazníků volí náš nejlepší produkt „EXCELENT“ nebo střední produkt „KOMFORT“, který byl v minulém roce nejprodávanějším cestovním pojištěním,“ shrnuje současné trendy za AXA ASSISTANCE Tomáš Kračmara.

Pojištění k platebním kartám není pro aktivní sportovce

Spolehnout se na pojištění, které banky poskytují zdarma k platebním kartám, také není ideální. Takové pojištění může stačit například pro krátké služební cesty nebo na nákupy v zahraničí, pro aktivně trávené dovolené jej však doporučit nelze. Pojištění ke kartě většinou zahrnuje základní rizika, krytí však nemusí být dostatečně vysoké a zimní sporty mohou úplně chybět.

Bez řádného cestovního pojištění se tedy při výletu na hory neobejdeme. Jak ale postupovat, pokud si chceme zajistit potřebnou pojistnou ochranu? Připojištění na provozování sportů má zpravidla několik variant, které se u každé pojišťovny liší.

Pojištění běžných sportů, mezi které jízda po sjezdovce většinou patří, bývá zahrnuto v základním cestovním pojištění a není nutné uzavírat kvůli němu speciální připojištění. Náročnější trasy ale už mohou patřit mezi dražší kategorie, pojmenované nejčastěji jako sporty rizikové či extrémní. „Naši klienti mají všechny rekreační sporty již v základním pojištění. Pro ty, kteří se rádi oddávají rizikovějším sportům nebo adrenalinovým aktivitám, nabízíme připojištění rizikových a extrémních sportů,“ říká Kračmara a doplňuje „Jízdu na snowboardu po vyznačených trasách včetně snowparku řadíme mezi běžné sporty, pokrývá je tak klasické cestovní pojištění. Ale například jízdu mimo vyznačené trati nebo třeba U-rampu ve speciálním snowparku, který není součástí sjezdovky, jsme museli kvůli podstatně většímu riziku zařadit o dvě kategorie výše, mezi sporty extrémní, pro které je nutné sjednat připojištění.“

I přes sebelepší pojištění byste se však měli zcela vyhnout popíjení alkoholu na sjezdovce. Jedno pivo či panák „na kuráž“ sice patří mezi poměrně časté zvyklosti, pokud by však alkoholem posilněný lyžař zranil sebe či někoho dalšího, žádná pojistka se na takovou situaci vztahovat nebude. Jedná se totiž o porušení pojistných podmínek. Pozor byste si tak měli dát i na zbytkový alkohol, pokud se na sjezdovku vydáte s úmyslem setřást únavu ze včerejšího večírku.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ