Loňský rok byl pro české optiky průměrný, tržby stagnovaly. V regionech se ale situace lišila. Více se prodávalo ve velkých městech, jako je Praha a Brno. Jinde, například na Ostravsku, tržby prodejců klesly až o 15 procent.
Obor stagnuje dlouhodobě, podle Vymyslického ale svaz má indicie, že by letos mohl mírně růst. "Bude to ale jen v jednotkách procent. Pokud bychom rostli o dvě až tři procenta, byl by to malý zázrak," uvedl. Podle něj obor reaguje na obecnou ekonomickou situaci země se zpožděním asi tři čtvrtě až jednoho roku.
Lidé v posledních letech šetřili, doba po kterou nosily jedny brýle, se prodlužovala. "Průměrná cena zakázky klesla, lidé více koukali na funkčnost než na estetiku," uvedl Vymyslický. Naopak v době krize vzrostl počet optik asi o stovku na 1500. Otevíraly se více menší prodejny.
Podle Vymyslického dnes potřebuje brýle asi 40 procent populace. "Spousta lidí sice nenosí brýle do dálky, ale na čtení už je potřebují," uvedl. Na jednu oční optiku nyní v ČR připadá asi 7000 obyvatel.
V posledních letech také lidé často kupují kontaktní čočky i brýle na internetu nebo v drogeriích. Odborníci to v minulosti kritizovali. "Měli bychom překonat tu fázi, kdy se zákazníci orientují jen na cenu," uvedl prezident SČOO Beno Blachut. Podle něj se lidé slevami nedopracují ke kvalitnímu vidění a servisu. "Zdraví máme jen jedno," podotkl Blachut. V ČR podle něj nyní funguje 1027 optometristů. Ročně jich přibývá stovka.
Mezinárodní veletrh oční optiky Opta začal dnes na brněnském výstavišti. Na třídenní odborné akci se představí 180 značek od zhruba stovky vystavovatelů. Opta tradičně představuje novinky a premiéry v oboru. Na veletrh se po několika letech vrací například společnost SAFILO.