Největším loňským úspěchem CzechInvestu je závod Fibertex Svitavy

20.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pardubice 20. února (ČTK) - Nejnákladnější projekt, který minulý rok zprostředkovala vládní agentura CzechInvest, se uskuteční v Pardubickém kraji. Společnost Fibertex Nonwovens chce ve Svitavách za 2,579 miliardy korun postavit nový závod na výrobu netkaných textilií. Hotový bude do dvou a půl až tří let, v první fázi zaměstná asi dvacítku lidí. Vyplývá to z informací CzechInvestu a zástupce firmy Fibertex.

Firma funguje v tamní průmyslové zóně řadu let a od města si koupila další pozemky. Byly ale podstatně dražší než v minulosti. Podle projektového inženýra Stanislava Šustra z firmy Fibertex stát svými nařízeními moc podnikání nepomáhá. "Pozemky v průmyslové zóně jsou vyjmuté ze zemědělského fondu, my jsme za ně dali 1017 korun za metr, předtím nás stály 70 korun. Platíme zelenou energii, energie máme nejdražší v Evropě. Stát nás podporuje tím, že nám háže klacky pod nohy," řekl ČTK Šustr.

Výrobce netkaných textilií Fibertex ve Svitavách působí od roku 2005, kdy stejnojmenná dánská skupina koupila původní podnik Vigona, později přejmenovaný na Fibertex. Závod vlastní stejnojmenná dánská skupina. Textilie dodává pro automobilový průmysl, stavebnictví či nábytkářství. Takzvané geotextilie pro stavebnictví ve výrobě převažují. Většina produkce míří za hranice. V roce 2012 dosáhla zisku před zdaněním zhruba 42 milionů korun a zaměstnávala přes 250 pracovníků. Novější výsledky dosud nebyly zveřejněny.

Minulý rok postavila v Chrudimi nový závod na vinuté pružiny do automobilových tlumičů společnost KYB Chita Manufacturing Europe. Náklady dosáhly asi 200 milionů korun, výroba bude zhruba do poloviny letošního roku ve zkušebním provozu.

Podnik vlastní japonský koncern KYB, který je největším výrobcem tlumičů na světě. Jeho pardubický závod zahájil výrobu v roce 2006 a nyní zaměstnává 400 lidí. Další halu v pardubické průmyslové zóně postaví letos, do konce roku 2016 chce v Pardubicích proinvestovat 1,4 miliardy korun.

Z dalších investic v kraji CzechInvest zprostředkoval projekt české společnosti Incot v Králíkách na Orlickoústecku za 260 milionů korun, vzmiknout by mělo díky němu 90 pracovních míst. Další česká strojírenská firma Forez z Lanškrounska chce investovat do rozvoje výroby 150 milionů korun.

Mezi projekty se státní podporou v regionu nechybí ani investor z Ukrajiny působící v chemickém a farmaceutickém průmyslu, z Indie se zaměřením na výrobu dopravních prostředků nebo další česká společnost. Jejich jména ani výši a místa investic CzechInvest neuvedl.

V celé zemi minulý rok CzechInvest zprostředkoval 110 projektů za 47,949 miliardy korun, které by měly vytvořit 10.519 nových pracovních míst. Pardubický kraj je s výší investic 5,105 miliardy korun třetí v zemi, s počtem pracovních míst 1668 druhý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK