"Španělsko bylo vnímáno jako brzda Evropy, nyní je vnímáno jako motor," prohlásil Rajoy v rámci projevu, který přednesl v parlamentu. Dodal, že jeho prioritou je snížit míru nezaměstnanosti, která v závěru loňského roku překročila 26 procent. Představil také opatření na podporu zaměstnanosti, například snížení příspěvků firem na sociální pojištění nových pracovníků.
Podle opozice je však premiérovo hodnocení situace ve Španělsku příliš optimistické. "V jaké zemi to žijete?" ptal se premiéra po projevu předák opozičních socialistů Alfredo Pérez Rubalcaba. Poukázal přitom na rekordně vysoký státní dluh, prohlubující se mzdové rozdíly a pokles kupní síly obyvatel.
Španělská ekonomika loni klesla o 1,2 procenta. V samotném třetím čtvrtletí se však vymanila z více než dvouleté recese a proti předchozím třem měsícům vykázala růst o 0,1 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí tento růst zrychlil na 0,3 procenta.
Průzkumy podle agentury Reuters nicméně ukazují, že většina voličů nepřipisuje hospodářské oživení vládnímu krokům, ale vnějším ekonomickým faktorům.