Nový generální ředitel RBS Ross McEwan chce mít 80 procent aktiv na domácím trhu proti dnešním 60 procentům a RBS bude podle něj "menší, jednodušší a chytřejší". Počet divizí se sníží za sedmi na tři a celkové náklady chce RBS v příštích letech snížit o 5,3 miliardy liber, tedy o 40 procent. "Řeknu to jasně. Jsme příliš drazí, příliš byrokratičtí a musíme projít změnou," uvedl McEwan podle agentury Reuters.
RBS tak definitivně končí s jakýmikoli náznaky globálních ambicí. Ty dřívější vedení banky pojalo v době před finanční krizí, což RBS dovedlo k těžce ztrátovým akcím v čele s akvizicí nizozemské banky ABN Amro.
Britská vláda v roce 2008 zachránila RBS kapitálovou injekcí 45 miliard liber a nyní v ní vlastní 81 procent. Od té doby má banka každý rok hluboké ztráty, aby odepsala nedobytné úvěry a další aktiva.
Bez započítání špatných úvěrů a dalších přechodných nákladů pocházejících z krize ale RBS loni vytvořila provozní zisk 2,5 miliardy liber. Objem peněz na prémie zaměstnanců banka za minulý rok snížila o 15 procent na 576 milionů liber.
V britských médiích se před dnešní zprávou spekulovalo, že RBS oznámí rušení desetitisíců pracovních míst, nic takového ale dnes banka nesdělila. McEwan ale poznamenal, že "snižování nákladů a prodej aktiv nevyhnutelně povede ke snížení počtu zaměstnanců".