V příštím roce se má výrazně rozšířit značení původu masa

28.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. února (ČTK) - Od dubna příštího roku by se mělo výrazně rozšířit značení původu u baleného masa. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ředitelem právního a zahraničního odboru Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Petr Čejka. Podobným způsobem, jako se nyní značí hovězí, by se podle nového nařízení EU mělo označovat vepřové, drůbeží, skopové a kozí maso. Ze značení by se měl spotřebitel dozvědět, odkud zvíře pocházelo a kde bylo poraženo.

Nynější legislativa například umožňuje, aby byl kód pro Českou republiku CZ uváděn u kuřat, která byla do země dovezena z Polska a u českého zpracovatele pouze naporcována a zabalena. Údaj o tom, kde se kuře vylíhlo a bylo vykrmeno a poraženo, tak chybí.

"V této době je úprava tak, že kromě hovězího masa a ryb je původ nepovinný. On se stává povinným pouze tehdy, když by spotřebitel mohl být uváděn v omyl," podotkl Čejka.

Čeští spotřebitelé se zejména po sérii afér v předchozích letech začali více zajímat o původ potravin, které kupují. Výrobci potravin proto začali zdůrazňovat tuzemský původ svých výrobků a surovin.

Například největší tuzemský zpracovatel masa Kostelecké uzeniny začal balené výsekové maso nedávno označovat barevným oválem s označením CZ, číslem jednoho ze svých dvou závodů a sloganem České maso z českých chovů.

"V případě vepřového masa přes osmdesát procent pochází přímo z českých farem, které spadají pod společnosti skupiny Agrofert, a můžeme tak garantovat kvalitu chovu i zpracování masa. Zbytek nakupujeme od českých zemědělců," uvedl ředitel závodu v Plané spadajícího pod Kostelecké uzeniny, Jaroslav Janoušek. Maso určené pro zpracování na uzeniny firma z jedné pětiny dováží.

Autor článku

(ext)  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK