Kalousek: Změny navrhované Babišem jsou nepřátelské podnikání

19.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. března (ČTK) - Změny navrhované ministerstvem financí v daňové oblasti jsou podle bývalého šéfa resortu Miroslava Kalouska (TOP 09) výrazně nepřátelské k podnikání, protože přinesou vyšší přímou daňovou zátěž. Exministr odmítá i navrhovanou třetí sazbu DPH, kterou považuje za nesystémovou.

Současný šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO) dnes představil některé připravované daňové změny. Mimo jiné oznámil, že ministerstvo odloží realizaci Jednoho inkasního místa a od roku 2016 zruší superhrubou mzdu. Uvažuje také o zavedení třetí sazby DPH pro léky a knihy, která by mohla být ve výši deseti procent.

"Především je potřeba říct, že to, co zveřejnilo dnes ministerstvo financí, znamená výrazně vyšší daňovou zátěž, než předpokládá platný právní stav," uvedl dnes v reakci pro ČTK a Českou televizi Kalousek. Podle něho mělo zrušení superhrubé mzdy a zavedení Jednotného inkasního místa začít platit již od začátku příštího roku. Zvýšenou zátěž na přímých odvodech odhadl místopředseda TOP 09 na 20 miliard korun ročně.

"Já pokládám třetí sazbu za systémově a principiálně špatné opatření," podotkl pak k dalšímu návrhu. "Třetí sazba DPH je samozřejmě krok zpět, třetí sazba DPH znamená vyšší administrativní náklady a větší prostor k daňovým únikům," řekl také. Podivil se navíc nad tím, proč koaliční strany nenavrhují snížit DPH na potraviny, když její dřívější zvýšení kritizovaly.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.