Česká republika a USA podepsaly smlouvu o boji s daňovými úniky

04.08.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 4. srpna (ČTK) - Česká republika a USA podepsaly smlouvu o společném postupu proti daňovým únikům, takzvanou dohodu FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Na základě této dohody si budou daňové správy vyměňovat údaje o některých finančních účtech občanů obou států žijících v zahraničí. S dohodou musí ještě souhlasit Sněmovna a Senát.

 

V rámci tohoto procesu jsou uzavírány obdobné dohody i se státy vnímanými jako daňové ráje, uvedlo české ministerstvo financí v tiskové zprávě. USA podepsaly smlouvu FATCA již dříve s Velkou Británií, Dánském, Irskem Mexikem a Švýcarskem.

Nový zákon vyžaduje, aby zahraniční finanční instituce povinně informovaly amerického správce daně Internal Revenue Service (IRS), zda u nich mají američtí občané účet s vyšším zůstatkem než 50.000 dolarů (asi 952.000 Kč). Nový zákon byl přijat právě po skandálu s nepřiznanými penězi ve švýcarských bankách.

Podle zákona FATCA má IRS rozdávat vysoké pokuty těm finančním institucím, které se zákonem nebudou řídit. Bankám a dalším finančním institucím, které nebudou ve shodě s novým zákonem, bude hrozit v krajním případě i zákaz činnosti v USA.

Na smlouvě podle "modelu dva" pracuje také Japonsko a v konečné fázi jednání smlouvy o dodržování zákona FATCA je podle amerického ministerstva financí rovněž Itálie.

vrk mal

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.