Ekonomika nabírá obrátky. Objem leasingu, úvěrů a faktoringu rostl o 11 %

06.08.2014 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 70,88 miliardy korun, to je o 11,3 % více než ve stejném období roku 2013. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního pololetí 221,94 miliardy korun. Nejvíce se zvýšil zájem o financování firemních investic.

Pololetní výsledky jasně potvrdily, že česká ekonomika je na vzestupu. V klíčovém sektoru financování podnikatelských investic jsme vykázali více jak 16% meziroční růst. Výše prostředků poskytnutých prostřednictvím factoringu stoupla o 9 %. Je tedy zřejmé, že velká část firem, především ze sektoru malých a středních podniků, řeší financování svých investičních a provozních potřeb prostřednictvím produktů členů ČLFA, které dokážou flexibilně reagovat na jejich aktuální potřeby,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 46 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Ze souhrnných 70,88 miliardy korun bylo 53,03 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 17,85 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním pololetí uzavřely 506 918 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 2 190 993 aktivních smluv. V přímé návaznosti na obnovený růst firemních investic zaznamenala ČLFA výrazné zvýšení objemu leasingových obchodů svých členů. Ten v letošním prvním pololetí dosáhl výše 19,86 miliardy korun, což představuje 23% meziroční navýšení (měřeno výší pořizovacích cen financovaných komodit u patnácti největších společností). Stejný impuls stojí i za silným nárůstem podnikatelských úvěrů: objem nově uzavřených obchodů patnácti největších firem se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 20,1 % na 18,81 miliardy korun.

V rámci leasingového trhu movitých věcí potvrdil svůj dynamický nárůst z posledních let operativní leasing – v prvním pololetí mu náleželo 41,9 % tohoto trhu (v prvním pololetí loňského roku to bylo 42,9 %).

Podstatné zvýšení tempa meziročního růstu hlásí od počátku roku factoring. V letošních prvních šesti měsících objem prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu meziročně stoupl o 9 % na 15,8 miliardy korun. Celkový objem pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA se přitom meziročně zvýšil o 21 % na 74,6 miliardy korun.

Meziroční nárůst o 4,2 % zaznamenala oblast financování domácností, které členské firmy asociace realizují prostřednictvím spotřebitelských úvěrů a v menší míře spotřebitelským leasingem.

Členové ČLFA uzavřeli v prvním pololetí nejvíce kontraktů na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 30,61 miliardy korun, z toho 12,97 miliardy bylo určeno na nové osobní vozy. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 45,4 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvním pololetí. V porovnání s loňskem si domácnosti vzaly více půjček na nové vozy, naopak počet smluv na ojetiny klesl.

Rozložení prostředků poskytnutých členy ČLFA v prvním pololetí roku 2014 podle účelu investování (srovnání se stejným obdobím roku 2013)


celkový objem v mld. Kč
(1. pololetí 2014)
celkový objem v mld. Kč
(1. pololetí 2013)
změna v %

 

financování podnikatelských investic

(finanční a operativní leasing,

podnikatelské úvěry)

37,23

32,05

+16,2 %

 

financování firemního provozu

(factoring)

15,80

14,50

+9,0 %

 

financování domácností

(spotřebitelské úvěry,

spotřebitelský leasing)

 

17,85

 

 

 

 

 

17,13

 

 

 

 

 

+ 4,2 %

 

 

 

 

CELKEM

70,88

63,68

+11,3 %


Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA)

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU