FAO: Zákaz dovozu potravin do Ruska příliš neovlivní světové ceny

07.08.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Řím 7. srpna (ČTK) - Světové ceny potravin v červenci klesly na šestiměsíční minimum. Oznámila to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Upozornila rovněž, že zákaz dovozu některých potravin do Ruska by mohl způsobit růst cen na tamním trhu, ale jeho dopad na světové ceny bude pouze omezený.

Rusko dnes zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. "První obětí bude domácí trh," uvedl hlavní ekonom FAO Abdolreza Abbassian. "Bude to mít nicméně určité dopady na zemědělce v producentských zemích," dodal. Podle agentury Reuters tak poukázal na možný nárůst přebytečných zásob v některých státech vyvážejících potraviny.

Index FAO, který sleduje světové ceny obilnin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru, v červenci meziměsíčně klesl o více než dvě procenta na 203,9 bodu. Propad cen obilnin, olejnin a mléčných výrobků totiž převážil nad zdražení masa a cukru.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.