Většina členů Fedu považuje červnové zvýšení úroků za předčasné

20.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 20. května (ČTK) - Většina členů měnového výboru americké centrální banky (Fed) by považovala červnové zvýšení úrokových sazeb za předčasné. Plyne to z dnešního zápisu z posledního zasedání výboru z konce dubna. Členové výboru ale vesměs očekávají, že největší světová ekonomika překoná zimní útlum.

Zápis uvádí, že \"někteří\" členové výboru se domnívají, že ekonomika bude připravena už na červnové zvýšení úroků z nynější nulové úrovně. \"Mnozí účastnici však označili za nepravděpodobné, že údaje, které budou v červnu k dispozici, poskytnou dostatečné potvrzení, že jsou splněny podmínky pro zvýšení (sazeb),\" uvedl Fed.

Většina členů výboru předpokládá, že ekonomika se po zimě zotaví a situace na trhu práce se začne opět zlepšovat. Vyjadřovali ale také obavy z hospodářského vývoje v Číně a situace v Řecku a zklamání z toho, že výrazný pokles cen ropy neposílil spotřebitelské výdaje tak, jak Fed čekal. Zápis se rovněž zmínil o zvýšených otřesech na trzích dluhopisů a riziku nárůstu dlouhodobých tržních úroků poté, co začne Fed zvyšovat své krátkodobé sazby.

Fed od prosince 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta a donedávna podporoval ekonomiku rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv. Loni ale program nákupů dluhopisů ukončil a od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006. Podmiňuje to ale dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější nízké inflace.

Mírná většina obchodníků na finančních trzích nyní podle agentury Reuters odhaduje první zvýšení úroků na prosinec, menšina se kloní k září, zatímco červnu se dávají pouze malé šance. V dubnu Fed zhoršil hodnocení stavu ekonomiky a upozornil hlavně na to, že se zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz.

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila roční růst na 0,2 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla ročním tempem 2,2 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK