Automobilka Jaguar prý postaví novou továrnu v ČR či Polsku

21.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Varšava/Praha 21. května (ČTK) - Polsko a Česko jsou posledními dvěma státy, které zůstaly ve hře o sídlo nové továrny britské automobilky Jaguar Land Rover. Informoval o tom polský ekonomický web Puls Biznesu (PB), podle kterého by mohlo ve výrobním komplexu najít práci okolo 6000 lidí. Agentura CzechInvest informaci podle deníku E15 nepotvrdila, ani nevyvrátila.

Polský web uvedl, že do užšího výběru zájemců o investici automobilky vlastněné indickým kocernem Tata Motors se dostali Poláci a Češi. Slovenský rozhlas naproti tomu ve středu informoval, že nejmenovaná automobilka se zajímá vedle Polska právě o Slovensko.

Polská vládní agentura pro zahraniční investice (PAIIZ) údajně nabídla firmě pozemek u dolnoslezského města Środa Ślonska ležícího zhruba 20 kilometrů východně od Vratislavi. Automobilka prý požaduje 300 až 500 hektarů plochy, což pozemek splňuje. Jeho výhodou je podle PB napojení na právě budovanou kvalitní silnici i blízkost západní polské hranici.

Firma prý hodlá ve vybrané zemi vybudovat vedle montovny celých automobilů rovněž výrobnu jednotlivých dílů a školicí centrum.

Na začátku byly podle PB ve hře ještě další dva zájemci, Slovensko a Maďarsko.

Agentura CzechInvest ani samotná automobilka na dotazy deníku E15 informace o možné investici v ČR nepotvrdily. \"Obecně o probíhajících jednáních s potenciálními investory nemůžeme zveřejňovat jakékoli podrobnosti, tedy ani potvrdit ani vyvrátit jednání se zmíněnou firmou,\" řekla deníku mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. Jaguar označil všechna jednání za důvěrná a informace polských médií za spekulace.

Zatímco v Česku a na Slovensku je automobilový průmysl klíčovým tahounem ekonomiky - v ČR se loni vyrobilo přes 1,2 milionu a na Slovensku přes milion nových vozů, Polsko v tomto ohledu zatím výrazně zaostává s půl milionem aut. Poláci se proto automobilkám snaží připravit zajímavé investiční pobídky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK