Růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,3 procent

22.05.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 22. května (ČTK) - Německá ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila růst proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,7 procenta v závěru loňského roku. Hlavním motorem růstu přitom byla domácí poptávka. Vývoz, který bývá tradičně hlavním tahounem růstu, naopak ekonomiku brzdil. Uvedl to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předchozí předběžné údaje z poloviny tohoto měsíce.

 

V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,1 procenta, což je rovněž stejné tempo, které uváděl předběžný odhad. V závěru loňského roku HDP expandoval tempem 1,6 procenta.

Domácí poptávka zvýšila růst HDP o půl procentního bodu. Naopak zahraniční obchod snížil ekonomický růst o 0,2 procentního bodu, uvedla agentura Reuters.

Statistický úřad dodal, že investice ve stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostly ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,7 procenta. Hrubé kapitálové investice stouply o 1,5 procenta. Veřejná spotřeba se zvýšila o 0,7 procenta a soukromá o 0,6 procenta.

Za celý loňský rok německá ekonomika, na které je závislá i řada českých firem, vzrostla o 1,6 procenta. Německá vláda zvýšila minulý měsíc odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem růstu počítá i příští rok. Přední německé hospodářské instituty předpokládají v letošním roce expanzi o 2,1 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK