O způsobech, jak podpořit obchod napříč kontinentem, jednají africké vlády od skončení koloniální nadvlády. Situaci komplikuje špatný stav silnic, železnic a leteckých přístavů.
Nová zóna vznikne sloučením tří stávajících hospodářských bloků: Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), Východoafrického společenství (EAC) a Společného trhu pro východní a jižní Afriku (COMESA).
Dohodu dnes v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch podepsali egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, prezident Zimbabwe Robert Mugabe, předseda etiopské vlády Hailemariam Desalegn a viceprezident tanzanské republiky Mohammed Gharib Bilal, informovala agentura AFP.
Dohoda má odstranit obchodní překážky u většiny zboží, které by díky tomu mělo být levnější. Kromě toho má podpořit ekonomiku celé oblasti s více než 600 miliony obyvatel a úhrnnou ekonomickou aktivitou přesahující jeden bilion dolarů (24,2 bilionu Kč).
Obchodní pakt, známý jako Trojstranná zóna volného obchodu (TFTA), by měl být oficiálně představen na nadcházejícím summitu Africké unie, který se koná tento víkend v Jihoafrické republice. Uzavření dohody v Egyptě je pouze prvním krokem. Dohodu musí podle BBC ještě schválit parlament každé z účastnických zemí, aby zóna mohla začít fungovat.



Elektromobilistům nastávají krušné časy. Elektromobily v mrazu ztrácejí až 40 % dojezdu a nabíjí se velmi pomalu
Test Seat Ateca: Zlaté staré časy aneb jistota v rozbouřených vodách a za dobrou cenu
Šidit, svařovat totálky, kitovat a stáčet tachometry aneb v kůži polského autobazaru. Vyzkoušet pochybné praktiky si teď může každý
Řidiči, držte si klobouky. V nadcházejícím roce se změní řada věcí. Víme, které to budou
Až budete stát v koloně na D1, můžete slavit. Dálniční propojení Prahy a Bratislavy se otevřelo před 45 lety
