Senát zamítl návrh na omezení marží pojišťoven z ručení

22.07.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. července (ČTK) - Senát již v úvodním kole projednávání zamítl návrh skupiny senátorů za Stranu zelených, kterým chtěli omezit marže pojišťoven z povinného ručení na nejvýše 20 procent. Loni byly o téměř sedm procent vyšší. Částky nad tento limit by pojišťovny podle předlohy vracely majitelům aut. Podle senátorů měl návrh nedostatky a varovali před jeho případnými dopady.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl, že jde o riskantní návrh, a vyslovil obavy, že se může projevit ve zdražení jiných pojistek, například pojištění nemovitostí. Uvedl také, že se jako senátor necítí povolán k tomu, aby do této problematiky zasahoval, a přirovnal to k možným důsledkům při zasahování do daňových sazeb. \"Já tento návrh v žádném případě nepodpořím,\" dodal a předlohu navrhl zamítnout.

K předloze vznesl legislativně technické připomínky senátní legislativní odbor a předseda ústavně právního výboru Miroslav Antl je označil za velmi vážné. Zamítnout návrh chtěla i Veronika Vrecionová (ODS). Zpravodaj k předloze František Bradáč (KDU-ČSL) upozorňoval i na to, že návrh neobsahuje sankce za případné porušení nové úpravy.

Klienti pojišťoven by podle návrhu povinné ručení platili zálohově a po skončení ročního období obdrželi vyúčtování, kolik jejich pojišťovna na povinném ručení celkově vybrala a kolik zaplatila. Pokud z této celkové bilance vyplyne, že marže pojišťovny překročila 20 procent z částky celkového zaplaceného pojistného, klienti pojišťovny by měli nárok na vrácení části pojistného. Podle dat za rok 2014 by tak pojišťovny vracely klientům částku kolem 800 milionů korun.

Senátoři návrh zdůvodnili tím, že v letech 2011 až 2013 se hrubá marže pojišťoven pohybovala v rozmezí od 15,7 procenta do 18,4 procenta. Loni se ale tato marže zvýšila na téměř 27 procent. Vliv na to mělo to, že se loni pojistné ručení zvýšilo až o deset procent a vybralo se na něm o téměř 1,8 miliardy korun více než předloni. Pojistné plnění se meziročně zvýšilo naproti tomu jen o 210 milionů korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK