Statistici potvrdili, že Řecko se zatím nevrátilo do recese

28.08.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Atény 28. srpna (ČTK) - Řecké ekonomice se v první polovině letošního roku podařilo odvrátit návrat do recese navzdory hospodářským a politickým problémům souvisejícím s tamní dluhovou krizí. Potvrdil to dnes řecký statistický úřad. Hrubý domácí produkt se podle nejnovějších údajů ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy stoupl o 0,1 procenta.

Úřad tak mírně opravil svůj rychlý odhad z poloviny srpna. Podle toho růst ve druhém čtvrtletí činil 0,8 procenta, zatímco v prvním kvartálu ekonomika stagnovala. Před tímto rychlým odhadem přitom úřad hlásil za první čtvrtletí hospodářský pokles o 0,2 procenta a analytici předpokládali, že ve druhém čtvrtletí se propad prohloubí.

V meziročním srovnání řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle dnešních údajů stoupla o 1,6 procenta namísto původně ohlášeného nárůstu o 1,4 procenta. V létě však ekonomiku těžce zasáhly neshody mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, jejichž důsledkem bylo mimo jiné omezení pohybu kapitálu v Řecku.

Evropská komise v červenci odhadla, že hrubý domácí produkt Řecka v celém letošním roce klesne o dvě až čtyři procenta. Ještě v květnu přitom očekávala růst o 0,5 procenta a před půl rokem dokonce počítala se zvýšením HDP až o 2,9 procenta. V loňském roce řecká ekonomika stoupla o 0,7 procenta.

pmh hej

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK