Německo mělo v pololetí rekordní přebytek veřejných financí

28.08.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 28. srpna (ČTK) - Německé veřejné finance skončily v prvním pololetí v rekordním přebytku 21,1 miliardy eur (571 miliard Kč). Oznámilo to dnes spolkové ministerstvo financí. Berlín ale dál vzdoruje výzvám ze strany ostatních zemí Evropské unie a USA a odmítá snížit daně nebo podstatnějším tempem zvýšit investiční výdaje.

Aktivní saldo představovalo 1,4 procenta ročního výkonu největší evropské ekonomiky. Zhruba půlku přebytku zajistil spolkový rozpočet, do nějž mimořádně přiteklo 4,4 miliardy eur z prodeje nových frekvencí mobilním operátorům.

Berlín původně pro letošek plánoval druhý rok po sobě vyrovnaný rozpočet. Tento měsíc ale ministerstvo financí odhadlo pro tento rok rozpočtový přebytek ve výši nejméně pět miliard eur. Příjmy z daní zvyšuje silná ekonomika a dobrá situace na pracovním trhu, zatímco výdaje Berlín drží dál na uzdě.

Německo loni poprvé od roku 1969 hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem, o rok dříve, než plánovalo. Vláda ale i přes letošní neplánované přebytky trvá na tom, že bude pokračovat v nastolené cestě střídmosti a zajištění dlouhodobě vyrovnaných financí. Pokud Německo vytvoří letos přebytek, měl by jít podle vlády na umoření státního dluhu, jehož výše dosahuje zhruba 1,3 bilionu eur čili asi 70 procent HDP.

Němečtí partneři v eurozóně v čele s Francií i někteří ekonomové vyzývají vládu v Berlíně k podstatnému zvýšení potřebných investic do infrastruktury. \"V ekonomice je strašlivý nedostatek investic, vláda ale vede enormní přebytek. To nedává smysl. Větší pružnost by byla na místě . . . pružnost ale v německé DNA není,\" řekl agentuře Reuters Carsten Brzeski, hlavní ekonom německé banky ING-Diba.

Evropská komise vyzývá Německo. aby využilo svého \"fiskálního prostoru\" k podpoře růstu v celé EU. Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron tento týden v Berlíně řekl, že Německo možná zašlo s úsporami daleko. Podle Brzeského ale zahraniční lídři svou snahu přemluvit Berlín vzdávají \"protože (ministr financí Wolfgang) Schäuble jim už jasně řekl, že víc vydávat nebude\".

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila meziroční tempo růstu na 1,6 procenta z úrovně 1,2 procenta v prvním čtvrtletí. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK