Rozpočtový výbor podpořil elektronickou evidenci tržeb

02.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 2. září (ČTK) - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit vládní zákony, které zavádějí elektronickou evidenci tržeb. Doporučil kromě jiného odložit účinnost zákona až na sedm měsíců od vyhlášení zákona ve sbírce. Evidence tržeb by tak měla začít fungovat až od poloviny příštího roku. Dosud se předpokládal duben.

Není zatím jisté, kdy předloha Parlamentem projde. Pravicová opozice chce pomocí obstrukcí zabránit přijetí předložených zákonů. Vládní koalice naproti tomu chystá proti obstrukcím svoji taktiku.

Výbor dnes doporučil schválit několik pozměňovacích návrhů Jana Volného (ANO). Jeden z nich rozšiřuje vyloučení z evidence tržeb při nákupu jízdenky v autobusu také na platbu za zavazadlo. Další podpořený pozměňovací návrh, který v totožné podobě předložila i poslankyně ANO Jana Lorencová, ruší jednu z výjimek při postupném náběhu elektronické evidence. Vládní návrh stanoví, že výjimku budou mít od počátku poplatníci, jejichž tržby, které mají být evidovány, nepřekročí v bezprostředně předcházejícím zdaňovacím období dva miliony korun a zároveň pětinu součtu jejich tržeb, které mají být evidovány, a tržeb, které evidovanými dočasně nejsou. Toto výbor doporučil vypustit.

\"Je to klíčový zákon v boji proti šedé ekonomice,\" řekl dnes poslancům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Hlavním cílem podle Babiše však nejsou daně, ale férová soutěž a narovnání podmínek mezi podnikateli.

S tím ale nesouhlasil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Řekl mimo jiné, že předloha je v rozporu s ústavním pořádkem, protože podnikatelům v některých odvětvích může povinnost elektronické evidence uložit vláda svým nařízením. Takovou povinnost však už podle dřívějšího rozhodnutí Ústavního soudu může uložit jen zákon, uvedl. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové to však neústavní není, protože zákon uvaluje povinnost evidence na všechny poplatníky, kteří mají tržby v hotovosti.

Kvůli obavám z možné neústavnosti chtěli debatu o zákonu prosadit poslanci pravice také na dnešním jednání ústavně-právního výboru, jejich snaha ale nebyla úspěšná. Zákonem se dnes zabýval i hospodářský výbor, usnesení k němu ale nepřijal, protože kvůli nízkému počtu poslanců nebyl usnášeníschopný.

Babiš také na rozpočtovém výboru reagoval na Kalouskovu kritiku, že neví, kolik bude systém stát. Řekl, že ministerstvo nemůže tuto částku určit přesně, ale že odhad nákladů byl pro prvních pět let jednu miliardu a 220 milionů korun. Ministerstvo podle něj připravuje smlouvu na fungování systému, která by měla v příštím roce vyjít zhruba na 223 milionů korun.

Evidence tržeb má omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům. Do státní pokladny by mohla podle dosavadních vládních odhadů přinést až 12 miliard korun. Prodejci, na něž tato povinnost dopadne, budou odesílat údaje do centrální databáze, a to buď bezprostředně, nebo v některých případech do pěti dnů.

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH za stravovací služby z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevu 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK