Vláda projedná zpřísnění regulace činnosti státních podniků

11.09.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. září (ČTK) - Stát chce od příštího roku zpřísnit regulaci činnosti státních podniků. Počítá s tím novela zákona o státním podniku z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, kterou v pondělí projedná vláda. Návrh počítá mimo jiné s větším dohledem ministerstev nad firmami, které stát vlastní. Dále zavádí konkurenční doložky pro generální ředitele těchto firem a vymezuje pravomoci a kompetence dozorčích rad.

Návrh má kromě jiného omezit korupční rizika, zamezit špatnému hospodaření a netransparentním prodejům majetku. Novela se týká například České pošty, Lesů ČR či Řízení letového provozu.

Novela počítá se zákazem konkurence pro ředitele, jeho zástupce a pro členy dozorčí rady státního podniku. Opatření má zabránit tomu, aby podnikali ve stejném předmětu činnosti jako státní firma. \"Kdo porušením zákazu konkurence získá prospěch, je povinen tento prospěch podniku vydat, a to in natura nebo, není-li to možné, v penězích,\" uvádí se v důvodové zprávě.

Ministerstva mají také více kontrolovat, jak státní firmy se svým majetkem nakládají, a určovat, jaký majetek nemohou bez souhlasu zakladatele prodat. Státní instituce bude povinna prodávaný majetek nejprve nabídnout na portál veřejné správy a teprve potom Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ministerstvo financí původně požadovalo, aby majetek získal rovnou ÚZSVM.

Nyní podle MPO státní podniky často převádějí zejména nemovitosti ze svého majetku do vlastnictví právnických nebo fyzických osob bez ohledu na to, zda jsou pro podnik potřebné či nepotřebné a bez ohledu na to, zda je převod pro státní podnik efektivní. \"Metody, kterými jsou nemovité věci z majetku státních podniků převáděny do vlastnictví jiných osob, bývají málo transparentní a jsou často spojovány s podezřením na korupci nebo jiné protiprávní jednání,\" píše se v důvodové zprávě. Nově má být zavedena povinnost podniku sledovat určený majetek v účetnictví odděleně na samostatných účtech.

Předložený návrh zákona vychází mimo jiné z podnětu Nejvyššího kontrolního úřadu, ve kterém poukazuje na nedostatečnost současné právní úpravy. To má za následek, že státní podnik nemá povinnost definovat kritéria pro hodnocení účelnosti, hospodárnosti a efektivnosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK