Singer zveřejnil svůj blog v období po měnovém zasedání bankovní rady, kdy se členové rady kromě tiskové konference po jednání rady k měnové politice standardně nevyjadřují. \"Jak ukázala i páteční diskuse s analytiky nad novou prognózou...nová formulace vyjádření ohledně časování ukončení používání kurzu pro cílování budoucí inflace vzbudila rozruch mezi analytiky a nejen mezi nimi, a stojí tedy za to trochu podrobněji objasnit význam této změny,\" napsal dnes guvernér.
Ve čtvrtek bankovní rada uvedla, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá do období kolem konce roku 2016. Do té doby ČNB hovořila o tom, že režim intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku.
\"Nyní je tak jasnější, jak ČNB výrok z minulého týdne chápala, nicméně stále si trh nemůže být jistý, jaké změny přinesou noví členové bankovní rady a jak se změní poměry hlasování v bankovní radě,\" upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Singer dodal, že se odhad konce režimu intervencí může kvůli budoucímu ekonomickému vývoji ještě oddálit. \"Naopak pravděpodobnost, že by se mohl posunout směrem k nám, je zanedbatelná a exit před koncem třetího kvartálu příštího roku lze v podstatě vyloučit,\" uvedl.
Singer dále napsal, že ve čtvrtek při projednávání nové prognózy byla bankovní rada v nové situaci, kdy se načasování konce intervenčního režimu v prognóze již potřetí v řadě neposunulo. Prognóza počítá s ukončením kurzového závazku na počátku roku 2017. A nyní podle Singera tento dosud poměrně vzdálený termín leží v polovině období, ve kterém rozhodnutí bankovní rady nejvíce ovlivňuje ekonomický vývoj. Zároveň ale bylo podle guvernéra zjevné, že současná ekonomická situace v podstatě vylučuje, aby byl hladký konec režimu proveditelný bezprostředně za polovinou roku 2016.
Cílem intervencí, které ČNB zahájila v listopadu 2013 v obavě z deflace, je držet kurz u 27 Kč/EUR.