Ceny potravin v ČR meziročně klesly, zdražily ale brambory

15.01.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 15. ledna (ČTK) - Ceny potravin v obchodech, které do svého šetření zahrnují statistici, loni v ČR meziročně klesly v souhrnu o více než procento. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad. Nejvíc zlevnily cukr a sýr, jež se prodávají téměř o pětinu levněji. Loni se propadly také ceny mléka, z něhož se sýr vyrábí. Naopak meziročně nejvíce zdražily brambory a mrkev. Snižují se i ceny potravin ve světě.

Kilogram eidamu v tuzemsku se nyní v průměru prodává za 106 korun, před rokem ještě stál téměř 129 korun. Průměrná cena mléka od výrobců podle nejnovějších údajů zveřejněných ministerstvem zemědělství klesla loni o 18 procent. Na padající ceny mléka v průběhu celého loňského roku poukazovala Agrární komora či Zemědělský svaz ČR. Mléka je na trhu přebytek, proto jeho cena klesala. Na vině bylo ruské embargo na dovoz potravin, zrušení evropských mléčných kvót i snižující se poptávka v Číně.

I přes celkové zlevnění potravin u některých cena vzrostla. Například u brambor se meziročně zvýšila o 46 procent. Na začátku roku 2015 se dal kilogram na pultech sehnat za necelých 11 korun, v současnosti stojí podle ČSÚ téměř 16 korun. Loňská úroda brambor byla v ČR ovlivněná suchem. Dovážejí se tak dražší brambory ze zahraničí.

\"Za sezonu, která končí po jaru a začíná v létě, to vypadá, že by se letos mohlo dovést 200.000 tun. Kolem 65 procent na trhu by bylo z domácí produkce a 35 procent z dovozu,\" odhadnul dnes předseda Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslav Chlan. Běžně se podle něj přiveze do ČR kolem 150.000 tun brambor. I tak podle něj většinu ceny tvoří obchodníci, nikoliv zemědělci. \"Ti z toho mají dvě až tři koruny za kilogram, obchod třeba deset,\" uzavřel předseda.

Mírně se v ČR loni snížily i spotřebitelské ceny kuřecího a vepřového masa a také například chleba.

Ceny potraviny klesají i ve světě. Loni se snížily již čtvrtým rokem za sebou. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství ceny tlačily dolů vysoké zásoby a rovněž pomalý hospodářský růst. Nejvíce se loni snížily ceny mléčných produktů, a to o 28,5 procenta, na nejnižší hodnotou od roku 2009. Cenový index pro obilniny klesl o 15,4 procenta a cukru o 21 procent. Rostlinné oleje zlevnily o 19 procent a index se ocitl nejníže od roku 2009. Cenový index masa se proti roku 2014 snížil o 15,1 procenta.

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK