Nová pravidla pro zakázky možná budou zavedena až na podzim

30.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. března (ČTK) - Novými pravidly pro veřejné zakázky se možná budou zadavatelé i uchazeči muset řídit až od letošního podzimu. Jednomyslně se na tom dnes shodli senátoři z výboru pro veřejnou správu. Dobu na zavedení změn doporučili prodloužit ze tří měsíců na půl roku. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) sice senátory varovala před postihem ze strany Evropské komise, ke kterému by toto prodloužení mohlo vést. Nakonec se ale k prodlevě postavila neutrálně.

Nový zákon o veřejných zakázkách má zadavatelům mimo jiné umožnit vyloučení nespolehlivých uchazečů. Zadavatelé dostanou také více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset vybírat výhradně podle nejnižší ceny. Vítězné firmy také budou muset odkrýt své skutečné vlastníky. Části senátorů vadilo, že to bude platit jen pro české firmy, nikoli pro zahraniční. Šlechtová to zdůvodnila rozdíly v právu jednotlivých zemí.

Zákon také zavádí poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu 10.000 korun, který má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. Poslanci také doporučili zvýšit proti vládnímu návrhu limit na vícepráce v zakázkách z 30 na 50 procent. Rozsah individuálních změn v rámci dodatečných prací se zvýší na 50 procent, ale konečná hodnota všech změn v rámci zakázky je maximálně 30 procent.

Dvojnásobné prodloužení doby pro účinnost zákona doporučil výbor navzdory tomu, že by se jím měly dostat do českého práva tři evropské směrnice již k 18. dubnu. Šlechtová ale připustila, že tuto lhůtu nedodrží polovina členských zemí unie a že některé z nich budou mít zákony přijaté až k 1. lednu příštího roku. Prodloužení by podle senátorů mělo prospět tomu, aby hlavně zadavatelé měli čas se se zákonem i s vyhláškami, které na něj budou navazovat, seznámit.

Senátor ODS Pavel Eybert doporučoval zvýšení limitu na malá koncesní řízení z 20 milionů na 70 milionů korun. Podle senátora by to reflektovalo zvyšování cen a zjednodušilo život starostům. Od svého návrhu ale nakonec ustoupil. Malé koncesní řízení se používá například tehdy, když obec hledá provozovatele vodovodní sítě. Na koncesní řízení malého rozsahu nemusí podle návrhu vyhlašovat zadavatel zadávací řízení.

Limit pro zakázky malého rozsahu, u nichž se nemusí uskutečnit soutěž, ponechává zákon na nynější úrovni. U zakázek na služby nebo dodání zboží půjde o dva miliony korun a u stavebních prací o šest milionů korun. Ministryně již dříve řekla, že u menších zakázek zůstávají pravidla víceméně stejná, a zadavatelé tak budou moci využívat svých zkušeností z dřívějška.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK