8 věcí, na které je třeba myslet při změně dodavatele

07.04.2016 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Když se rozhodnete změnit dodavatele elektřiny nebo plynu, energetická společnost, se kterou podepíšete smlouvu, vše vyřídí za vás. Přesto se vyplatí vědět, jak změna dodavatele probíhá a jednotlivé kroky si ohlídat. Na co při změně dodavatele nezapomenout?

Změnu dodavatele elektřiny nebo plynu rozehrajete podepsáním smlouvy s novou energetickou společností. Důležité je, aby vám nabídla skutečně nižší ceny energií, férové obchodní podmínky a smysluplné bonusy, které skutečně využijete. Ještě než smlouvu podepíšete a následně začnete od nového dodavatele energii odebírat, myslete na následující věci.

Nastavení tarifu elektřiny nebo plynu

Jsme jen lidé a všichni lidé občas chybují. U nového dodavatele elektřiny nebo plynu jste si vybrali konkrétní tarif (produkt), který vám vyhovuje z hlediska cen i podmínek. Ještě než smlouvu s novou energetickou společností podepíšete, zkontrolujte, zda se váže právě s vámi vybraným tarifem.

Smlouva a obchodní podmínky

Smlouvu nepodepisujte bez prostudování obchodních podmínek. Ano, někdy je to dlouhé čtení, ale dodavatelé, kteří to s vámi myslí opravdu dobře, dokázali obchodní podmínky zkrátit jen na jednu stránku. Když preferujete svobodu a možnost kdykoli od dodavatele odejít, zvolte smlouvu na dobu neurčitou – stále jsou na trhu dodavatelé, kteří vám dávají na výběr mezi smlouvu bez závazků a se závazkem.

Podepisujete i plnou moc

Součástí smlouvy s novým dodavatelem je i plná moc, jejímž prostřednictvím může společnost podat výpověď u vašeho stávajícího dodavatele a vyřídit za vás i další administrativu. Řádně si pročtěte, co v odstavci o plné moci stojí.

Termín výpovědi stávající smlouvy

Pokud máte u svého původního dodavatele sjednanou smlouvu na dobu určitou, je třeba ji vypovědět ke konkrétnímu termínu, jinak se vystavujete sankcím. Jak jste na tom s výpovědní lhůtou byste měli vyčíst ze smlouvy. Dobrou zprávou je, že vám termín musí podle novely energetického zákona sdělit váš dodavatel. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoli v průběhu roku.

Očekávejte telefonát

Svého původního dodavatele nemusíte o chystané změně vůbec informovat, to udělá nová energetická společnost, která za vás podá výpověď. Očekávejte ale telefonát nebo dopis, kde vás bude stávající dodavatel lákat na slevu. Ta může a nemusí být výhodná. Pamatujte ale na to, že už máte podepsanou novou smlouvu s jinou společností, a pokud byste na nabídku stávajícího dodavatele kývli, musíte od nové smlouvy včas odstoupit.

Zapište si stav elektroměru a plynoměru

Změna dodavatele je veskrze administrativní záležitostí. Změní se především společnost, od které vám chodí rozpisy záloh a roční vyúčtování spotřeby. Nemění se elektroměr, plynoměr ani jiné technické záležitosti. Přesto si ohlídejte spotřebu na měřidle, a to v poslední den, kdy odebíráte od původního dodavatele. Stav elektroměru nebo plynoměru si zapište nebo nafoťte. Při změně dodavatele se provádí konečné zúčtování a odpočet je proveden většinou odhadem.


Počkejte na rozpis záloh

Zhruba týden nebo dva před zahájením dodávek od nového dodavatele elektřiny nebo plynu vám přijde rozpis záloh. Nezapomeňte nastavit platby v bankovnictví a zrušit odchozí platby k vašemu původnímu dodavateli.

Vyčkejte na konečné zúčtování

Původní dodavatel vám zašle konečné zúčtování, kde budou vyúčtovány zaplacené zálohy a spotřeba k poslednímu dni odběru. Především při změně dodavatele v zimním období se může stát, že zálohy rozpočítané na celý rok nepokryjí spotřebu, která je v zimě vyšší, a proto vás může čekat nedoplatek. Naopak, pokud jsou zálohy vyšší než skutečná spotřeba, zašle vám původní dodavatel na účet nebo složenkou přeplatek.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU