Sněmovna schválila nové zdanění a regulaci hazardu, čelí kritice

13.04.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. dubna (ČTK) - Sněmovna dnes schválila nové zdanění a regulaci hazardu, která mimo jiné zavádí opatření proti patologickému hráčství. Poslanci souhlasili se zdaněním hazardu dvěma sazbami, vláda navrhovala tři. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) lituje, že část koalice hlasovala spolu s opozicí pro změnu vládního návrhu. Varoval, že výnos z daní se tím sníží o 450 milionů korun. Provozovatelé her tvrdí, že zákon nebral v úvahu názory odborné veřejnosti. Kritice čelí také možnost blokovat weby s nepovoleným hazardem, odpůrci hovoří o cenzuře.

Schválený zákon o hazardních hrách má nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku. Povoluje také například podnikání zahraničních sázkových on-line společností. Předloha teď zamíří do Senátu, posuzovat ji bude také prezident. K vyššímu zdanění hazardu se zavázala vládní sestava ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL už ve své koaliční smlouvě.

Sněmovna přes Babišův nesouhlas rozhodla, že hazard bude podléhat dvěma sazbám zdanění. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu sazba 23 procent. Tento návrh podle poslanců kopíruje současný stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun. Ostatní druhy hazardu podléhají sazbě 23 procent.

Babiš varoval, že tento schválený návrh připraví stát o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. O peníze podle šéfa financí přijdou hlavně sportovci. Návrh z koaličních stran podpořila většina poslanců ČSSD a KDU-ČSL, poslanci ANO se zdrželi.

I tak Babiš považuje schválení normy za velký úspěch. Nespokojenost vyjádřil nad tím, že pozměňovacím návrhem vypadl ze zákona zákaz provozu heren poblíž škol. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou pravidla moderní a dostatečně přísnou regulací.

Jako opatření proti patologickému hráčství zákon zavádí hlavně omezení pro hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, lidé v osobním bankrotu či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. Občanskému sdružení Občané proti hazardu se ale schválená úprava zdá nedostatečná. Z původního návrhu podle sdružení zmizela velká část opatření brzdících u hráčů vznik závislosti.

Povolování hazardních her bude nově dvoustupňové. Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci obcí. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je, ukládat tresty a vymáhat sankce.

Přes nesouhlas opozice a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) zákon umožňuje blokování stránek s nepovoleným hazardem. Ukládá povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístup na weby uvedené na seznamu nepovolených internetových her. \"Sněmovna schválila cenzuru internetu úředníkem ministerstva financí. Byli jsme proti,\" komentoval výsledek jednání exministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. ODS varovala před průlomem do svobody slova, pravomoc k blokování webů chce ze zákona odstranit pozměňovacím návrhem v Senátu. Podle předsedy SPIR Jána Simkaniče zákon narušuje základní princip internetového prostředí a hrozí jeho zneužití.

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) uvedlo, že zákon obsahuje neodůvodněné regulace, jako třeba nemožnost jackpotu u technických her. Systémovou vadou je podle sdružení svěření státního dozoru do rukou celních úřadů. Vyšší daňovou sazbu pro technické hry oproti kurzovým sázkám a číselným loteriím považuje prezident sdružení Petr Vrzáň za nespravedlivé.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK