CETIN nabídne v srpnu dvojnásobnou rychlost internetu 80 Mbit/s

08.06.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. června (ČTK) - Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) nabídne operátorům v polovině srpna rychlost připojení k internetu přes pevné linky až 80 Mbit/s, což je dvojnásobek dosavadního maxima. Uvedli to zástupci firma na dnešní tiskové konferenci.

Zvýšení rychlosti firmě umožňují nové technologie, jako je tzv. vectoring, nebo budování předsunutých ústředen blíže ke koncovým zákazníkům. V rámci zkušební nabídky si budou operátoři moci službu vyzkoušet do konce listopadu za nezměněnou cenu.

Na vyšší rychlosti přejde již od srpna společnost Český bezdrát, která uzavřela s CETIN novou smlouvu na příštích sedm let. Podle obchodního ředitele Petra Benýška zavede nové nabídky pro koncové zákazníky o rychlostech 80, 60 a 30 Mbit/s. Cena 80 Mbit/s se od dosavadní nabídky s nejvyšší rychlostí 40 Mbit/s bude lišit v řádu desetikorun.

CETIN začne vectoring, který odstraňuje vzájemné rušení linek v měděném vedení, nasazovat v druhé polovině roku na prvních 10.000 přípojkách. V příštím roce jej pak zavede plošně. Vectoring umožní další zvyšování rychlost nad 100 Mbit/s.

CETIN loni oznámil, že v příštích sedmi letech investuje 22 miliard korun, z toho zhruba polovinu do přístupových sítí. Buduje například nové optické přípojky, z nichž kolem 60 procent umísťuje v malých obcích do 2000 obyvatel.

Česká telekomunikační infrastruktura vznikla loni oddělením sítí a datových center od O2. Jejím vlastníkem je investiční skupina PPF, která drží i 84 procent O2.

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK