Investici Orlenu do Unipetrolu vyšetřuje krakovská prokuratura. Zkoumá rovněž tajné dohody, které polský koncern uzavřel kvůli expanzi do Česka, píše deník.
Dohoda s Babišovou firmou Agrofert je tajná. Byla uzavřena mnoho měsíců před převzetím Unipetrolu. Babiš má získat akcie pěti společností. Zrušení dohody by vedlo k vyplacení pokuty více než 300 milionů zlotých.
O prodeji Unipetrolu rozhodla česká vláda, podle oficiální verze byla hlavním kritériem výběru cena. Koncern PKN Orlen nabídl za akcie českého konkurenta okolo 400 milionů eur, tedy 1,2 miliardy zlotých, a vyhrál.
Ze zjištění polského deníku vyplývá, že Orlen, řízený tehdy Zbigniewem Wróblem, se musel ještě před privatizací dohodnout s Babišem. Polský koncern mu podle deníku slíbil prodat za "pakatel" neobyčejně výnosnou chemickou část Unipetrolu. Z dokumentů, k nimž se list dostal, vyplývá, že cena byla snížena o přibližně 800 milionů zlotých.
Předchozí vedení Orlenu se o dohodě s Babišem otevřeně bavilo se svými poradci, píše list. Dodává, že podle konzultační firmy BRE CF byla dohoda s Babišem krajně nevýhodná, ale nezbytná pro vítězství v soutěži o akcie Unipetrolu.
Babiš je znám tradičními styky s politiky české levice - byl sponzorem umělecké agentury pořádající předvolební mítinky ČSSD a je také blízkým známým šéfa strany Stanislava Grosse, poznamenává Rzeczpospolita. Gross ani Babiš nechtěli s deníkem hovořit. O poctivosti soutěže ujišťoval ministr průmyslu Milan Urban. "Poprvé slyším, že tu byla nějaká dohoda," cituje list Urbana.
Bývalý šéf Orlenu Wróbel (řídil koncern v letech 2002-2004) považuje dohodu s Agrofertem za výhodnou. Tvrdí, že Orlen získal místního partnera, který znal trh. Agrofert prý také pomohl Polákům s restrukturalizací Unipetrolu. Podle Wróbela díky tomu klesly náklady na převzetí.
Mluvčí Orlenu o dohodě nechtěl hovořit. "Poskytnutí těchto informací jakékoli třetí osobě by společnost vystavilo značným důsledkům," napsal Dawid Piekarz.