České měně nejvíce pomohly další nad očekávání dobré výsledky zahraničního obchodu. Ten v červnu skončil s přebytkem 7,5 miliardy Kč, zatímco trh očekával přebytek přes čtyři miliardy Kč. "Statistika byla pro korunu velkou vzpruhou, protože potvrdila, že koruna může posilovat dál, aniž by tím zásadním způsobem utrpěla ekonomika," řekl ekonom Volksbank Vladimír Pikora.
Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna by posilování koruny nemělo většině českého exportu zásadně ublížit. Neustále se totiž zvyšuje podíl vývozu s vysokou přidanou hodnotou, na který nemá kurz měny takový vliv. Silná koruna by tak mohla ublížit spíše textilnímu průmyslu a dalším ustupujícím odvětvím, pro které je klíčová cena práce. "Například u části textilního průmyslu to může vést k rychlejšímu útlumu výroby," řekl Jahn.
Koruna za necelý měsíc posílila k euru o 90 haléřů a k dolaru asi o 1,50 Kč. Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer dnes pro agenturu Reuters uvedl, že by další zpevňování koruny mohlo způsobit, že období, po které se sazby nebudou hýbat, bude "zatraceně dlouhé". Pokud by bylo posílení měny nečekaně silné, mohlo by prý vyvolat diskuse o dalším poklesu sazeb, i když by bylo třeba velmi silných argumentů.
Pikora připomněl, že koruna v minulosti úspěšně prorazila hladinu 29,50 Kč/EUR jen dvakrát, a to v létě 2002 a v březnu 2005. Vždy se však po čase vrátila zpět ke slabším hodnotám. Další vývoj koruny bude podle Pikory závislý na následujících událostech v ekonomice. Patří mezi ně očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA, zveřejnění výsledků německé ekonomiky a další data z českého hospodářství.
Americké měně v posledních dnech ubližuje především neustále rostoucí cena ropy. Americká lehká ropa West Texas Intermediate se dnes vyšplhala na nové historické maximum 63 dolarů za barel a severomořská ropa Brent na maximum 62 dolarů za barel.