Deník Rzeczpospolita uvedl, že podnikatel Andrej Babiš, blízký známý Stanislava Grosse, se díky tajné dohodě s Poláky obohatil o více než pět miliard korun. Bez jeho účasti a politické protekce by prý vláda Unipetrol Polákům nepřiklepla.
Na vážná obvinění polského tisku zareagovala jen burza. "Zato Gross mlčel jako hrob a ministr průmyslu Urban tvrdil, že o všem slyší poprvé," píše autor. Podle něj však platí, že mlčení a nicnedělání působí následné škody.
Zpráva Rzeczpospolity způsobila podle Lidových novin újmu dobrému jménu ČSSD, Grossovu kabinetu i Česku. Pokud by byly informace o gigantické korupci kolem Unipetrolu mylné, měli by je podle komentátora LN Poláci odvolat se stejnou pompou, s jakou je zveřejnili. "Vzhledem k tomu, že ale nyní není možné vyloučit jejich oprávněnost, by se měly příslušné české orgány co nejrychleji spojit s polskou prokuraturou, která již podezření šetří,".
S ekonomickými reformami v Japonsku to podle komentáře Hospodářských novin vypadá špatně. Japonský premiér Koizumi prohrál v pondělí klíčové hlasování o privatizaci pošty a právě tento krok se měl stát pilířem ekonomických reforem.
Japonská pošta nestojí na okraji zájmu jako pošty evropské. Naopak. Znamená koncentraci politické a státní moci. Spravuje úspory za tři tisíce miliard dolarů a je tedy prakticky stejně vlivným nástrojem státní politiky, jako je rozpočet.
"Kdyby se Japonci rozhodli tento nákladný a tuhý systém konečně odstranit, znamenalo by to de facto plné přijetí evropského ekonomického modelu, který je proti tomu japonskému přeci jen velmi transparentní," píše komentátor. Proti Koizumimu se ale postavili jeho vlastní poslanci - a šance, že se svým reformním plánem vyhraje předčasné volby, není příliš velká, míní komentátor.