Podle Prouzy celá kauza odhalila slabiny na tuzemském kapitálovém trhu. Své peníze podle listu ztratila i zastupitelstva některých obcí, které se projektu rovněž účastnily.
Společnosti Helvag začali lidé svěřovat peníze v roce 1998. Firma nabízela zhodnocení až sedm procent. Minimální vklad byl 200.000 korun a dalších 10.000 korun činil vstupní poplatek. Peníze měly být použity na rozjezd a provoz sítě steakových restaurací ve Švýcarsku.
Helvag si najala firmu OVB, která školila své zástupce v duchu, že se jedná o jednu z nejbezpečnějších investic. Nicméně v červenci letošního roku začala OVB rozesílat svým obchodním zprostředkovatelům dopisy, ve kterých je informovala o spáchání podvodu s kapitálovými vklady a varovala je, že i na prostředníky mohou být podány žaloby.
OVB se ve všech svých vyjádřeních přitom od odpovědnosti za škodu distancuje. Někteří klienti proto na ni podali žalobu. Argumentují tím, že o mnohých rizicích nebyli vůbec vyrozuměni a smlouvy podepisovali a ujištěním, že jejich vklady jsou pojištěné.
Zpráva o krachu společnosti Helvag vyšla podle MfD najevo již v roce 2002. Znejistělým vkladatelům však OVB stále tvrdila, že celá situace je v naprostém pořádku a že se o své peníze nemusí strachovat.