Komerční banka má první obviněné

10.05.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Začíná být jasnější, jak vypadá seznam jmen bývalých i současných členů představenstva Komerční banky, které vyšetřovatelé obvinili v případu ztrátových obchodů s rakouskou firmou BCL

Začíná být jasnější, jak vypadá seznam jmen bývalých i současných členů představenstva Komerční banky, které vyšetřovatelé obvinili v případu ztrátových obchodů s rakouskou firmou BCL. Česká televize včera přinesla prvních osm jmen manažerů, z nichž dva dosud v KB pracují.

Kvůli ztrátovým obchodům s rakouskou firmou BCL Trading, při kterých KB přišla o zhruba osm miliard korun, bylo údajné obviněno devět manažerů a dvě úřednice. Ačkoli' policie doposud jména obviněných tají, jejich neúplný seznam včera přinesla ve večerních Událostech Česká televize. Jedná se o ty členy představenstva, kteří jednali o akreditivech pro firmu BCL Trading na zasedáních v letech 1997-99. Z bývalých manažerů jsou podle CT obviněni Tom

áš Doležal, Jan Kollert, Pavel Ševčík, Lubomír Stěpáník a Ladislav Vinický. Obviněni byli podle CT také Jaroslav Mareš a Petr Budínský. Oba přitom v Komerční bance stále pracují. Z bývalého vedení banky byl údajně obviněn také Bořivoj Pražák. Každému z obviněných kladou vyšetřovatelé za vinu různou výši způsobené škody. Dopis s obviněním poslal vyšetřovatel všem osobám již v minulých dnech.

Adresátkami zbývajících dvou obvinění, a to z porušováni povinností při správě cizího majetku, jsou podle CT bývalá ředitelka obchodní centrály banky Jiřina Kaplanova a vedoucí odděleni dokumentárních akreditivů Ivana Neuháuslová.
Obviněn naopak nebyl bývalý generální ředitel a tehdejší předseda představenstva Komerční banky Richard Salzmann. Právě Salzmann, který v současnosti vykonává funkci senátora za ODS, přitom v době uzavírání ztrátových obchodů stál v čele KB. Podle informací CT nedošlo k Salzmannově obvinění pouze kvůli jeho senátorské imunitě. Bývalý ředitel KB podle televize obchoduje s rakouskou společností p

odnikatele Baráka Alona B.C.L., a odmítl se proto k případu podrobněji vyjádřit.

Ke kauze KB se včera vyslovil před odletem na návštěvu Německa i prezident Václav Havel. Prezident doufá v brzké vyšetření tohoto případu. "Já k tomu nemohu říci nic jiného, než že pevně věřím, že bude ta věc brzy řádně vyšetřena a spravedlivě posouzena," řekl Havel.

Zdroj: HN z 10. 5. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka