Česká televize o víkendu uvedla, že inspektoři ČZPI na začátku října objevili zapáchající kuřecí řízky a kuřata v obchodu Delvita v Sokolovské ulici a v prodejně Carrefour Nový Smíchov. Podle mluvčího společnosti Delvita Petra Uchytila pracovníci SZPI našli v prodejně nekvalitní drůbeží maso přesto, že bylo uskladněno při správné teplotě a do konce doby jeho použitelnosti zbýval více než jeden den. "Je zřejmé, že nešlo o chybu zaměstnanců prodejny, ale o chybu v dodávce. Do vyšetření celého případu nebudeme nabízet tyto drůbeží výrobky dodavatele Xaverov," řekl Uchytil.
Delvita kvůli nekvalitnímu drůbežímu masu společnosti Xaverov zároveň uloží pokutu. "Sankce bude ještě mnohem vyšší, než jakou můžeme dostat od kontrolních orgánů," uvedl bez dalších podrobností Uchytil. SZPI může za podobné prohřešky uložit obchodníkům až statisícové pokuty.
Generální ředitel společnosti Xaverov Milan Říha ČTK řekl, že Delvita zatím drůbežářský podnik oficiálně neinformovala o výsledcích kontrol ani o rozhodnutí přestat od Xaverova odebírat drůbeží maso. "Naše výroba je pod neustálou veterinární kontrolou a navíc právě Delvita minulý týden ve středu u nás byla na auditu, kdy si prověřovala celý výrobní proces a nebyly zjištěny žádné závady," uvedl Říha.
Podobně postupuje vůči dodavatelům také společnost Ahold Czech Republic, která má v ČR síť prodejen Albert a Hypernova. Inspektoři ve dvou hypermarketech Hypernova zjistili u některých paštik a salámů buď manipulaci s dobou trvanlivosti nebo chybějící údaj o době použitelnosti. Podle Aholdu způsobil problém slovenský dodavatel těchto potravinářských výrobků - společnost Anpro. "S firmou Anpro jednáme o vypovězení smlouvy. Jsme také dohodnuti, že nám zaplatí pokutu, kterou nám inspekce udělí," řekla mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Kateřina Černá.
Pro Delvitu podle Uchytila nebude po přerušení spolupráce s Xaverovem snadné najít nové dodavatele kvalitního drůbežího masa, protože této komodity je na českém trhu nedostatek. "Ve chvíli, kdy nám začnou pokrývat tyto dodávky drůbežího masa ostatní dodavatelé, nákupní ceny budou vyšší než v současné době. Pokud chceme zachovat nynější cenovou úroveň, budeme muset obětovat značnou část naší marže," řekl Uchytil.
SZPI letos provedla 3700 kontrol v obchodních řetězcích a ve třetině z nich odhalila různé závady. Na konci září SZPI například zakázala prodej všech potravin v jindřichohradecké Hypernově, která kvůli tomu byla několik dní zavřená. Při opakovaných kontrolách totiž nalezla důkazy o značném zamoření prostoru myšmi. Společnosti Ahold za to hrozí vysoká pokuta.
Problémy s inspekcí měl v poslední době také řetězec Julius Meinl, jehož prodejny na začátku října převzal Ahold. V září trestala SZPI firmu Julius Meinl za prodej potravin s prošlými daty a jejich "znovuoživování" v Českých Budějovicích. V prodejnách Julius Meinl v Praze a Táboře inspektoři zjistili například nevhodně skladované masné výrobky.