Zemřel zakladatel moderního managementu Peter Drucker

12.11.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


LOS ANGELES 12. listopadu (ČTK) - Ve Spojených státech zemřel zakladatel moderního managementu a finanční vizionář Peter F. Drucker. Je autorem desítek knih o řízení podniků a zastáncem teorie, že pro úspěch každé firmy jsou klíčoví její zaměstnanci. Jeho úmrtí oznámila univerzita Claremont Graduate, kde Drucker po dlouhá léta působil. Zemřel ve věku 95 let.

Drucker si získal věhlas díky svým vizionářským schopnostem a umění předpovědět zásadní změny ve společnosti a ve světové ekonomice dlouho předtím, než se odehrály. Přitom vždy tvrdil, že každý podnik, pokud chce být úspěšný, se musí nejprve zaměřit na marketink a inovaci, a teprve potom si dělat starosti s financemi a dalšími problémy.

Druckerovými motivačními technikami se nechala inspirovat celá řada věhlasných manažerů v Americe, kteří vedli firmy jako je Intel nebo Sears, Roebuck & Co. Drucker získal četná uznání ve finančních magazínech Forbes, Business Week a dalších a roku 2002 se dočkal Prezidentské medaile svobody, kterou mu udělil americký prezident George Bush.

Drucker se narodil ve Vídni, kde získal i vzdělání. V době, kdy pracoval jako novinář ve Frankfurtu, získal doktorát z mezinárodního práva a v Německu pak setrval až do roku 1933. Když mu nacistický režim zakázal jeden z esejů, odešel do Londýna, kde pracoval jako ekonom v bance. Roku 1937 odešel do Spojených států, kde už zůstal.

Ve 40. letech minulého století si Druckera najala automobilka General Motors, aby se zaměřil na vnitřní vztahy ve firmě. Výsledkem byla první Druckerova kniha s názvem Koncept podniku, která vyšla v roce 1946. Celkem je Drucker autorem 39 knih, jeho poslední práce vyjde v roce 2006.

Drucker předpověděl i několik významných momentů na newyorské burze a předem věděl i to, že burza v říjnu 1987 projde hlubokým propadem. "Ty dva roky předtím byly nechutným divadlem. Když vidíte, jak se prasata cpou žrádlem u koryta, je to vždy nechutné divadlo," řekl tehdy Drucker a naznačil tak souvislost mezi pádem akciových trhů a morálkou obchodníků.

"Když nastane situace, že obchodníci vydělávají víc peněz než investoři, tak víte, že to nebude dlouho trvat. Mýdlová bublina v průměru vydrží 26 vteřin, u spekulativního šílenství je to zhruba 18 měsíců," řekl.

"On je zcela jednoznačně tím nejdůležitějším, kdo rozvinul efektivní řízení a efektivní veřejnou politiku 20. století," řekl bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Bývalý ředitel Intelu Andy Grove na Druckerovi ocenil schopnost jednoduchým jazykem vysvětlovat složité věci. "Ovlivňoval mě celá léta," řekl Grove.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK