Peníze dělají peníze - ale jen když víte, jak na to

24.05.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moderních způsobů spoření je mnoho

Moderních způsobů spoření je mnoho. Pro výběr toho správného je nutné vědět kolik chcete spořit a jak velké rizik o jste ochotni podstoupit. Je českým unikátem, že osmdesát procent úspor občanů je uloženo v bankách. Toto průměrné číslo znamená, že řada z nás má v bankách všechny své úspory, což je ve světě věc nevídaná. Mnoho lidí hledá především bezpečí pro své peníze a velká, honosná banka je uklidňuje. Naprosté vyloučení rizika je věcí nemožnou. Co ale můžeme udělat, je vybrat si pro své odlišné potřeby správné nástroj

e a riziko rozložit.

Jaká je nabídka

Samozřejmě neexistuje jen jedna nejlepší možnost spoření, produktů je k dispozici celá řada. Termínované účty, vkladní knížky a životní pojistky jsou věcí známou. Je zde také stavební spoření, ve kterém je dnes devět procent úspor, nebo penzijní fondy, obhospodařující tři procenta úspor.

Novým trendem je "objevování" otevřených podílových fondů, kde je dnes zhruba pět procent našich "krátkých" i "dlouhých" peněz. Podle čeho se ale rozhodovat v množství nabídek? První možností je samostatné získávání informací a následné rozhodování. Pokud na to nemáte čas ani chuť, je krokem správným směrem výběr kvalitního nezávislého finančního poradce, který vám s rozhodováním pomůže.

Budoucí výnosy závisí na dnešním rozhodnutí

Zkusme si představit mladého muže, kterému je 18 let. Česká pojišťovna mu vyplatila tradiční pojistku dítě rodič typu 6SPM. K těmto zhruba 25 tisícům něco přidali rodiče a prarodiče. Nyní přichází rozhodování, co s těmi 30 tisíci korunami podnikne.

Nejláka

vější je samozřejmě peníze ihned utratit. Po důkladnější úvaze se ale na obzoru objevují i další možnosti, jako je uzavření nové životní pojistky s jednorázovým vkladem nebo uložení peněz k dalšímu zhodnocení. Přehled výnosů a výhod či nevýhod jednotlivých variant je uveden v tabulce. V zájmu zkoumání nyní navštívíme mladého investora z našeho příběhu po deseti letech. Investice již přinášejí své plody a investor již ví, jestli se rozhodl správně.

Kolektivní investování přinese nejvíce

Hifi souprava, kt

erou tehdy koupil, je nyní už na odpis. Žádné další úspory nemá, protože pokud nějaké peníze vydělá, hned je utratí. Pokud peníze vložil do "prasátka", ukusovala mu z nich inflace. Při inflaci 3 až 5 procent přišel o 25 až 35 procent úspor. Před deseti lety se mu jako nejlepší místo pro jeho peníze zdála banka. Dnes již ví, že svou úložku na termínovaném vkladu při zhruba dvouprocentním úroku zdvojnásobí asi za dalších pětadvacet let.

Dosud nemá rodinu, kterou by potřeboval ochránit pro případ vlastního úrazu či smrti, a tak zbytečně platí za ochranu, již mu poskytuje životní pojištění.

Stavební spoření už otočil dvakrát a peníze slušně zhodnotil. Peníze vložené do penzijního fondu mají dnes již dvojnásobnou hodnotu. Bohužel ale zbývá ještě pět let, než bude mít alespoň k části peněz přístup.
Při výnosu 13 procent v kolektivním investování zdvojnásobil svůj vklad už více než dvakrát. Navíc má tyto peníze neustále k dispozici. Necháli ale svůj vklad po celou dobu svého aktivního pracovního života "strano

u" a využije přitom některý dobrý akciový zahraniční fond, může mít z oněch 35 000 Kč do důchodu milion.
To je malá, zjednodušená ukázka individuálního přístupu, který je třeba zvolit vzhledem k potřebám a možnostem jednotlivých "střádalů". Ty se pochopit
elně velmi liší a s nimi samozřejmě také výsledek podle cesty, kterou jsme zvolili.
Evropa myslí na stáří

Prvním krokem každého občana je ale zjištění, že spořit potřebuje, chce a bude. Navzdory obecnému mínění to jde i s malými částkami, jakkoliv pomaleji. Práci, kterou vykonáme, když se umění šetřit učíme, děláme ale opravdu pro sebe. Nikdy není pozdě začít.

Bohužel, opak je u nás pravdou. A tak zatímco Britové, Francouzi a Němci zvýšili vklady do svého zajištění (především penzijního) o 50 a 65 procent, Češi vklady do těchto rezerv téměř o 50 procent snížili.
Co se úspor týká, nemůžeme se porovnávat ani s Řeckem či Portugalskem, které jsou nám jinak výkonem ekonomik relativně velmi blízko. Například Řecko má podíl rezerv uložených v otevřených podílových fondech dvacetkrát až čtyřicetkrát vyšší.

Fondy jsou již bezpečné

Výnos a riziko jsou prostě dvě strany téže mince, a jsouli úspory uloženy vysoce bezpečně, jde opravdu jen o uložení peněz. Výraznější zhodnocení je vždy odměnou za akceptování určitého rizika nebo za delší odložení spotřeby.
Evropské domácnosti tak spravují polovinu až dvě třetiny svých financí na kapitálovém a pojistném trhu.
V České republice je ale především sektor fondů dosud silně poznamenán privatizací a nedobrým zvukem, který si z ní označení "fond" odneslo. Nejtěžší doba pro tento způsob investování byla v letech 1995 a 1996.

V této oblasti přispěla významnou mírou dobrá práce Unie investičních společností ČR, především přijetí zásady informační povinnosti a transparentnosti, rovnocenné obdobným pravidlům ve světě. Proběhl očistný proces původně měla unie 45 členů, dnes je to 19, a trhu to jednoznačně prospělo. Přední odborníci se nebojí dokonce říci, že riziko defraudace dnes už téměř nehrozí.

Zásadou pro správné rozhodnutí

je pochopitelně dostatek informací o subjektu, kterému se chystáme svěřit peníze. Nejde ani tak o historii výnosů. Vykazovaný minulý výnos totiž nelze brát jako příslib budoucího, skutečně investovat znamená vědomě přijmout i určité riziko.

Dynamický vývoj

Vodítkem nám může být také hodnocení dané společnosti od některé ze světových ratingových agentur. Zjednodušeně řečeno, jde u dané společnosti o hodnocení schopnosti dostát svým finančním závazkům.
V tomto roce vstoupila v platnost novela penzijního zákona, která zvýšila státní příspěvky a přinesla daňové úlevy, zákon o pojišťovnictví prochází též novelizací i zde se uvažuje o daňových úlevách pro občany, kteří se dokáží postarat sami o sebe. Vývoj je prostě na finančním trhu velmi dynamický a sledov

at všechny tyto změny chce čas a znalosti, které každý nemá. Proto se stává využití osobního finančního poradce důležitou součástí rodinného hospodaření.

Zdroj: LN z 24. 05. 2000



Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka