Pozor na adventní věnce

02.12.2005 | , SOS
Tiskové zprávy


Na Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) se v posledních dnech obracejí spotřebitelé s dotazy, jak je zaručena bezpečnost adventních věnců. Setkávají se totiž stále častěji s tím, že svíčky nejsou upevněné na nehořlavé podložce a také s tím, že hořlavé ozdoby jsou obvykle  umisťovány v blízkosti plamene..

Už v loňském roce SOS upozorňovalo, že na trhu se vyskytují vyloženě nebezpečné adventní věnce. Tehdy se jednalo např. o věnec vyrobený ze suchých dřevěných pilin, kde byly svíce připevněné lepidlem aplikovaným lepicí pistolí a neměly misky.
Ale i z jiných věnců se svíčky velmi snadno ulamují, a pokud k tomu nedojde, pak hrozí nebezpečí, že svíce bez podložky prohoří až k základu věnce - a v obou případech mohou způsobit požár. „I když je jasné, že věnec s hořící svíčkou by neměl zůstávat nikdy bez dozoru, přeci jen je povinností prodejců danou zákonem uvádět na trh pouze bezpečné výrobky. U podobných adventních věnců si tím nejsme úplně jisti, že se jedná opravdu o bezpečné výrobky,“ uvedla Ivana Picková z SOS.
V loňském roce dokonce jeden podobný věnec v jedné pražské prodejně shořel a s ním ještě stolek, větší škoda naštěstí díky zásahu hasičů nevznikla. „Věříme, že v letošním roce k ničemu podobnému nedojde ani v prodejnách, ani v domácnostech. Naštěstí se ukazuje, že spotřebitelé už vybírají daleko pozorněji, čím dál tím víc si všímají a jsou při nakupování obezřetní. Pokud mají dojem, že některý věnec nesplňuje požadavky dané zákonem, mohou se obrátit na SOS, to předá jejich poznatky kontrolním orgánům, nebo přímo mohou kontaktovat Českou obchodní inspekci,“ dodala Picková.

Články ze sekce: Tiskové zprávyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.