Ministerstvo financí informuje o postupu při uplatňování společného zdanění manželů

08.12.2005 | , Ministerstvo financí
Tiskové zprávy


Vzhledem k množícím se dotazům poplatníků k oblasti společného zdanění manželů vypracovalo Ministerstvo financí informace k postupu při uplatnění společného zdanění manželů.

Postup lze využít počínaje zdaňovacím obdobím roku 2005 zejména v případě, kdy jeden z manželů nemá zdanitelné příjmy, nebo příjmy obou manželů jsou rozdílné. Manželé na základě tohoto postupu mohou snížit celkovou daňovou povinnost.
Ministerstvo financí chce informovat daňovou veřejnost přehlednou formou o podmínkách pro uplatnění společného zdanění manželů a o postupu při výpočtu společného základu daně manželů.


Na webových stránkách Ministerstva financí  jsou také uvedeny informace jak postupovat při uplatnění některých forem daňového zvýhodnění (zejména v případě daňového zvýhodnění na vyživované dítě při společném zdanění manželů a odpočtu darů), jakož i informace ke způsobu podání daňového přiznání oběma manžely. Zvláštní pozornost je věnována postupu při stanovení záloh na daňovou povinnost obou manželů a  způsobu započtení nebo převedení těchto záloh na daňovou povinnost manželů za zdaňovací období. V závěru informuje Ministerstvo financí o připravovaném zpřesnění zákona o daních z příjmů tak, aby došlo ke zvýšení právní jistoty poplatníků i správců daně při uplatnění tohoto způsobu zdanění.

Články ze sekce: Tiskové zprávyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.