Na výměnu starého kotle za ekologičtější máte čas jen do konce prázdnin. Potom dostanete pokutu

3. 5. 2024 10:30 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Češi budou muset staré kotle vyměnit za nové. Mnozí však toto nařízení ignorují anebo s výměnou ještě nezačali. Co jim hrozí, když budou dál používat starý zdroj?

Termín, do kdy musí být vyměněny staré neekologické kotle za nové, se už jednou přesouval. Takové štěstí už však letos majitelé rodinných domů mít nebudou. Nezbude jim tedy nic jiného, než starý zdroj vyměnit za nový anebo očekávat vysokou pokutu. Na výměnu je naštěstí ještě stále možné čerpat dotace.

Dozvíte se:

Jaké kotle se budou muset vyměnit?

Vyměnit nevyhovující zdroj za nový budou muset osoby, které využívají kotle na tuhá paliva I. a II. emisní třídy. Dále sem také můžeme zařadit ty kotle, které byly vyrobeny před rokem 2000 a nemají přiřazenou žádnou emisní třídu.

To, jakou emisní třídu má váš kotel na tuhá paliva, můžete zjistit ze štítku, který se nachází na jeho zadní straně.

Čtěte také: MŽP má v plánu podpořit dotacemi domácnosti, které se rozhodnou pro dřevostavbu

Zákaz kotlů na tuhá paliva I. a II. emisní třídy v září 2024

Zdroj: Depositphotos

 

Do kdy vyměnit starý kotel za nový zdroj tepla?

Starý kotel budete muset nahradit ekologičtějším zdrojem tepla do 1. září 2024. Původní termín byl přitom dokonce do 1. září 2022, ale nařízení bylo nakonec odloženo. Tento termín je navíc znám už 12 let, tudíž se bohužel nelze vymlouvat, že osoby využívající staré neekologické kotle neměly dostatek času, aby se na tuto povinnost připravily. Letos se už posunutí data neplánuje.

Kdo pak bude topit kotlem, který nesplňuje dostatečnou emisní třídu, může očekávat pokutu až do výše 50 000 Kč. Ta navíc může být udělena i opakovaně. Splnění povinného opatření budou sledovat obecní úřady obcí s rozšířenou působností.

Čtěte také: Důchodová reforma prošla vládou. Co všechno se má změnit?

Články ze sekce: BYDLENÍ