Slovenští křesťanští demokraté (KDH) dnes oznámili, že odcházejí z vlády do opozice. Tři ministři za KDH oznámili demisi a strana vyhrožuje, že může hlasovat pro odvolání vlády. Slovenská koruna na to reagovala oslabením o 20 haléřů.
Pokud by se situace dále vyhrotila, může česká koruna podle Vlka dále oslabit. Naopak při uklidnění slovenské politické scény by se koruna mohla vrátit na mírně silnější hodnoty.
V dalších dvou týdnech by koruna podle Markéty Šichtařové z Next Finance měla výrazně oslabit na 28,80 až 28,90 Kč/EUR, protože je dnes nadhodnocená. Zpevňovat prý znovu začne až od druhého čtvrtletí.
Americký dolar by měl podle Šichtařové rychle posilovat, protože je naopak podhodnocený a začne odlákávat spekulativní kapitál ze střední Evropy. Centrální banka Fed navíc zmínila, že chce držet americkou inflaci pod kontrolou. To vyvolalo spekulace o dalším zvyšování úrokových sazeb, což by americké měně dále pomohlo.
V horizontu dvou týdnů by tak česká měna mohla oslabit přes 24 korun za dolar, odhadla Šichtařová. Do dvou měsíců by se kurz mohl dostat na 25 Kč/USD a do konce roku téměř na 26 Kč/USD.



Test Volkswagen Caravelle Long 2.0 TDI 4Motion: Mikrobus do nepohody
Malý náklaďáček mnoha jmen: Škoda/Aero/Praga (A) 150 byla nedoceněným československým dříčem
Řidička uvízla na železničním přejezdu, rychlík ji minul jen o kousek
Brzdná dráha delší až o deset metrů. Hlavně levné pneumatiky z východní Asie jsou pro řidiče rizikové
Test Renault Symbioz: S novým hybridem jezdí svižně a se spotřebou legendárního té-dé-íčka
