Japonské akcie vzrostly díky strojírenským firmám

10.07.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 10. července (ČTK) - Japonské akcie v pondělí rostly především díky zájmu investorů o emise strojírenských firem. Index Nikkei se zvýšil o 1,6 procenta; stoupl o 245,20 bodu na 15.552,81 bodu.

Obchodníci kupovali například emisi strojírenské skupiny Fanuc Ltd. po zprávě o lepším než očekávaném vývoji v odvětví. Zájem byl také o další podniky se ziskovým potenciálem.

Akcie Mitsubishi UFJ Financial Group Inc a dalších bank výrazně rostly poté, co indikátory ukázaly, že v červnu rostly poskytnuté úvěry nejvyšším tempem za více než pět let.

Index Nikkei dnes vzrostl poprvé za čtyři seance a smazal tak část ztrát, které mu minulý týden způsobily obavy investorů po severokorejských testech řízených střel. Širší index TOPIX dnes stoupl o 1,33 procenta na 1594,07 bodu.

Dolar klesl na jednoměsíční minimum vůči jenu po pátečních údajích o vývoji na americkém trhu práce, kde tvorba nových míst nenaplnila očekávání investorů. Jenu pomáhá také očekávání, že japonská centrální banka po šesti letech zvýší úroky.

Dolar klesl o 0,4 procenta na 113,60 JPY a kurz eura se snížil na 1,2795 USD z pátečního jednoměsíčního maxima 1,2865 USD. Vůči jenu evropská měna klesla zhruba o půl procenta na 145,35 JPY. Zpráva o menším než očekávaném poklesu japonských strojírenských zakázek měla na devizový trh slabý vliv, napsala agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK