Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

DATA V KOSTCE 4-Česká ekonomika v Q4 rostla méně, než se čekalo

 
 

Reuters

                                

(přidává další komentář, reakci trhu)

PRAHA, 15.února (Reuters) - Výkonnost české ekonomiky vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně posílila o 2,9 procenta, ukázal v úterý rychlý odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Za celý rok 2010 vzrostl hrubý domácí produkt o 2,3 procenta po snížení o 4,0 procenta v roce 2009, dodal úřad.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE: HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT Q4/10 Q3/10 2010 mezikvartální změna (pct) +0,5 +1,0 N/A meziroční změna (pct) +2,3 +2,8 +2,3

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Výsledky nedosáhly očekávání trhu na úrovni 0,8 procenta pro mezikvartální růst a 3,2 procenta pro meziroční srovnání. <CZ/ECON17>

Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15> <CZ/ECON17> <ECONCZ>.

NEPŘEHLÉDNĚTE * Ve srovnatelných cenách dosáhl HDP ve čtvrtém kvartále téměř 99 procent úrovně zaznamenané na vrcholu konjunktury ve třetím čtvrtletí roku 2008, uvedl ČSÚ. * Bez očištění o rozdílný počet pracovních dní proti čtvrtému kvartálu roku 2009 HDP meziročně stoupl o 3,2 procenta. * K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu přispěla především průmyslová odvětví, zejména výroba dopravních prostředků, strojírenství a výroba elektrických strojů. * Nadále naopak klesala tvorba hrubé přidané hodnoty v odvětví stavebnictví a zemědělství. * Z pohledu celého roku 2010 byl růst ekonomiky zejména ve druhé polovině roku zajišťován postupně rostoucí výkonností průmyslových odvětví a služeb. * Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezonnosti meziročně mírně vzrostla o 0,2 procenta. * Ve srovnání s předchozím rokem se snížila celková zaměstnanost v roce 2010 v průměru o 0,7 procenta, přičemž ve druhé polovině roku počet zaměstnaných osob již dále neklesal. * Zpřesněný odhad HDP a složek jeho tvorby a užití zveřejní ČSÚ 11.března.

KOMENTÁŘE

PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDITBANK, PRAHA

"Česká ekonomika zvolila pro své oživení jízdu v pomalejším pruhu. V mezikvartálním srovnání je její tempo růstu za poslední kvartál nejslabší z celého roku 2010. Přesto je ale vyšší než ve většině zemí EU včetně Německa, jehož výsledky zůstaly mírně pod očekáváním trhu."

"Konsensuální výhled pro čtvrtletní HDP v Česku, který počítal s růstem o 0,8 procenta, se zjevně vyznačoval přehnaným očekáváním ohledně vlivu fotovoltaických investic. Ačkoliv tyto investice byly uskutečněny ve velkém objemu, jejich přidaná hodnota zůstala nízká kvůli značné dovozní náročnosti."

"Zpomalení růstu HDP je v souladu s vývojem dílčích ekonomických ukazatelů. Z nich pouze průmyslová výroba koncem roku oproti předchozímu období zrychlila. Z ostatních byly tržby v maloobchodu slabé, tržby ve službách se meziročně vrátily k poklesu a stavebnictví zaznamenalo dramatický propad."

"Nižší růst HDP je také výsledkem očištění dat o jeden pracovní den navíc."

"Oživení české ekonomiky přesto viditelně pokračuje a slabší čtvrtý kvartál dává předpoklad, že zpomalení růstu, všeobecně očekávané začátkem letošního roku, buď nepřijde, nebo se dostaví jen ve slabé formě."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Slabé prosincové výsledky maloobchodu a tak trochu i průmyslu a obecně slabší výsledky služeb ve čtvrém kvartále už dopředu naznačily, že výsledek za celý čtvrtý kvartál nemusí být tak skvělý, jak říjnová a listopadová čísla o ekonomice naznačovala."

"V letošním roce očekáváme zpomalení české ekonomiky ze 2,3 procenta v roce 2010 na 1,5 procenta. Očekáváme, že i náš klíčový motor růstu – Německo – ubere na rychlosti ze 3,5 procenta v roce 2010 na 2,5 procenta."

"Kromě pomalejšího růstu zahraniční poptávky se obáváme dopadu fiskálních úspor do rozpočtu domácností a následně do jejich spotřeby. Také investiční aktivita nebude tak silná, neboť v roce 2010 byla podpořena solárním boomem - i když ve čtvrtém čtvrtletí už méně výrazně."

"S ohledem na řadu slabších údajů o růstu domácí ekonomiky, ale i Německa a Francie lze očekávat, že koruna může dnes dál oslabovat. Nejbližší technická hladina je na 24,48 za euro."

"Slabší výsledek HDP podporuje neutrální pozici ČNB. Není zatím důvod spěchat s růstem sazeb, i když náklady firem rapidně rostou."

"Prostor pro jejich promítnutí do spotřebitelských cen je zatím malý. Situace se ale může ke konci letošního roku začít měnit. Proto počítáme s růstem sazeb ve čtvrtém kvartále 2011."

MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Pro letošní rok očekáváme zpomalení růstové dynamiky HDP pod 2 procenta."

"Za zpomalením vidíme několik faktorů. 1) Probíhající fiskální restrikce s cílem stabilizovat veřejné finance omezí spotřebitelské výdaje, 2) pokles investic bude ovlivněn koncem solárního boomu a i omezením investiční aktivity veřejného sektoru, 3) výrazný propad registrací aut v eurozóně a 4) obecně očekávané ekonomické zpomalení v eurozóně."

"Dnešní data opět potvrzují, že v cenám zakalkulované zvyšování úrokových sazeb je přehnané. Údaje by měly tyto očekávání snížit. My předpokládáme první zvyšování sazeb až na konci letošního roku."

VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING COMMERCIAL BANKING

"Mezikvartální dynamika mírně zpomalila... Růst zůstal každopádně silný, struktura odpovídá měsíčním údajům, hlavní příspěvek je ze strojírenství, exportně orientovaného průmyslu."

"Poměrně silný PMI (index nákupních manažerů) ukazuje, že si průmyslová výroba udržela poměrně silné tempo i v lednu, takže to zatím nevypadá, že by ekonomika mířila do nějakého výraznějšího zpomalení.

"Číslo je slabší než konsensus, takže to může mít efekt na mírné oslabení koruny, protože může trh oddálit očekávání na růst úrokových sazeb."

"Růst byl o něco nižší, než čekala centrální banka, takže to spíše podporuje ty, kteří hlasovali pro zachování úrokových sazeb."

DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE

"HDP je mírným zklamáním, podobně jako data zveřejněná ve Francii a Německu, je to ovšem zklamání jenom velmi mírné a nemění nic na pozitivním obrazu české ekonomiky."

"Nemáme k dispozici detaily, ale růst by měl být tažen především zahraničním obchodem, naopak brzdou by měla být domácí poptávka, tažená dolů zejména škrty vlády vedené snahou o redukci rozpočtového deficitu."

"Údaje za loňský rok nic nemění nic na výhledu na rok letošní, kdy očekáváme mírné zrychlení růstu na zhruba 2,6 procenta z loňských 2,3 procenta."

PETR DUFEK, ŘEDITEL MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB

"Na jedné straně vidíme silně rostoucí zpracovatelský průmysl, na straně druhé propadající se stavebnictví a služby."

"Aktuální číslo zaostává i za očekáváním ČNB, která předpokládala, že ekonomika poroste v závěru roku o 3,2 procenta. Pro brzké zvýšení sazeb toto číslo tedy rozhodně nesvědčí."

REAKCE TRHU

Koruna <EURCZK=> na data téměř nereagovala. V 9:30 ztrácela proti pondělnímu závěru 0,1 procenta na 24,340 za euro oproti hodnotě 24,330 před zveřejněním údajů.

ODKAZY

Podrobná zpráva o vývoji HDP je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz

REGIONÁLNÍ SROVNÁNÍ

Slovenský HDP ve čtvrtém čtvrtletí podle rychlého odhadu stoupl mezikvartálně o 0,9 procenta a meziročně o 3,5 procenta. dle očekávání trhu.

Maďarská ekonomika se ve čtvrtém kvartále meziročně zlepšila o 2,0 procenta <HUGDP=ECI>, zatímco analytici očekávali růst o 1,7 procenta <HUGDP1>.

(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)

 
 

Osm případů, kdy si pečlivě promyslet odchod do předčasného důchodu

11.07.2025  |  Petr Gola

Termín odchodu do důchodu je individuální záležitostí. Pro někoho může být i dřívější odchod do trvale kráceného předčasného důchodu zajímavým…

Letos poprvé na brigádu už ve 14 letech. Pozor, zaměstnavatelé mohou využívat neznalosti brigádníků. Co je dobré vědět?

10.07.2025  |  Lucie Mečířová

Jdete letos poprvé na brigádu? Tak se nenechejte napálit a dopředu si nastudujte, na co máte právo. V čem nemůže zaměstnavatel mladé pracující…

Od 1. července na silnicích působí nová inspekce. Může vás zastavit a pokutovat

10.07.2025

Od 1. července 2025 kontroluje nákladní a autobusovou dopravu nová Inspekce silniční dopravy. Inspektoři mají nově…

Zdanění DPP: Proč někdo neplatí nic a jiný skoro 27 %?

10.07.2025  |  Petr Gola

Přivýdělek na dohodu o provedení práce je atraktivní pro řadu lidí. Zdanění se přitom liší v závislosti hned na několika okolnostech, jak si…

Pokud voják po studiu nezůstane určitou dobu ve služebním poměru, bude si ho doplácet. Podle vyhlášky to nebude málo

09.07.2025  |  Lucie Mečířová

Jste voják ve služebním poměru a uvažujete o studiu, které vám nabídl služební orgán? Pokud ano, dobře si to rozmyslete a čtěte proč.

Porovnání řádného a předčasného důchodu: čím větší příjmy, tím větší rozdíl

09.07.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost a trvale nižším měsíčním důchodem. Vypočítejme si, jak moc se liší…

Od listopadu mohou některé OSVČ přijít o část příspěvku na bydlení

08.07.2025

Od letošního listopadu si část živnostníků může přijít na nižší příspěvek na bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zvyšuje rozhodnou…

Přivýdělek při zaměstnání přináší povinnosti. Jaký je nejjednodušší?

08.07.2025  |  Petr Gola

Poměrně hodně zaměstnanců přemýšlí o dalším pravidelném příjmu. Možností je několik, např. brigáda na některou z pracovních dohod, podnikání při…

Ukončili jste studium na vysoké škole? Do kdy za vás bude ještě stát platit zdravotní pojištění?

07.07.2025  |  Lucie Mečířová

Skončili jste studium na výšce? Anebo máte jen prázdninovou pauzu mezi ročníky? Jak jste na tom během tohoto období s platbou zdravotního pojištění?

Kolik v průměru platí zaměstnavatelé v EU za hodinu práce? Nejvíce v Lucembursku, v Česku třetinu...

07.07.2025  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatelů tvoří nejenom hrubá mzda, ale i povinné pojistné placené za zaměstnance. Průměrné hodinové náklady v zemích EU se…

Srovnání terminovaných vkladů v červenci 2025, kde najdete nejvyšší úrok?

04.07.2025  |  Michal Bureš

Jaké úrokové sazby najdete v létě na termínovaných vkladech? Snižují se? Anebo banky drží výši úrokových sazeb stabilní? Je nutná investice do…

Pomáhá střídavá péče každému dítěti? Odborníci žádají změnu v rozhodování soudů

04.07.2025

Střídavá péče není univerzálním řešením pro každé dítě. Odborníci na půdě Poslanecké sněmovny upozorňovali, že…

Čekáte nízký zisk? Takové podnikání se vyplatí pouze při vedlejší činnosti

04.07.2025  |  Petr Gola

Při nižším zisku se výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti nevyplatí. Důvodem je nutnost platby sociálního a zdravotního pojištění alespoň z…

OSVČ se měly rozhlasu a televizi nahlásit do konce června pod pohrůžkou pokuty. Nakonec je to zase jinak

03.07.2025  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste se jako OSVČ nahlásit k poplatkům u Českého rozhlasu a České televize? Prakticky všechny OSVČ mají nově tuto povinnost. Jak se…

Invalidní důchody prvního stupně se liší poměrně málo. Kdo prodělá nejvíc?

03.07.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny tři druhy invalidního důchodu, přičemž zejména invalidní důchod prvního stupně je poměrně nízký a navíc se částka…

Práce za minimální mzdu těsně před důchodem: dobrý nápad, nebo razantní snížení penze?

03.07.2025  |  Michal Bureš

Máte pár let do důchodu a zvažujete práci za minimální mzdu? Jaký dopad to bude mít na výši důchodu? Kdy se vyplatí pracovat za minimální mzdu a kdy…

Jedete do zahraničí na letní brigádu? Se zdravotním pojištěním to nebude jen tak

02.07.2025  |  Lucie Mečířová

Zařídili jste si zahraničí brigádu a hodláte na pár měsíců odjet z ČR? Poučte se, jak to budete mít s povinným zdravotním pojištěním.

Zvýšit výdělek, nebo pracovat déle? Jaké cesty vedou k průměrnému důchodu

02.07.2025  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod v prosinci loňského roku činil 20 680 Kč. Po lednové valorizaci tento průměrný důchod stoupl na 21 038 Kč. K průměrnému…

Ode dneška si můžete nechat doručit řidičský průkaz do výdejního boxu

01.07.2025

Řidiči si nově mohou nechat doručit svůj řidičský průkaz do výdejního boxu a zcela se tak vyhnout návštěvě úřadu. Ministerstvo dopravy rozšiřuje…

Kolik platí zaměstnanci na zdravotním pojištění? Někteří víc než jiní

01.07.2025  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je sice pouze jedna, přesto se v praxi výpočet zdravotního pojištění liší. Kdy zaměstnanci…

Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas a splnit ohlašovací povinnost jako OSVČ

01.07.2025  |  Lucie Mečířová

Máte doma alespoň jeden přijímač rozhlasového nebo televizního vysílání?  A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám…

Aplikace eTurista měla od července hlídat ubytovatele. Zatím však zůstává jen na papíře

30.06.2025

Aplikace eTurista měla začít fungovat již v červenci, příslušná novela zákona však zatím leží v Poslanecké sněmovně, kde ji…

Když se pronajímá nemovitost, pojistit by se měl nájemce i pronajímatel. Jaké mají možnosti?

30.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pronajímáte někomu nemovitost nebo bydlíte u někoho v nájmu? A jste řádně pojištění proti případné škodě? Podívejte se s námi, jaké možnosti máte a…

Máte peníze na nečekané výdaje? Češi si v EU stojí dobře

30.06.2025  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie stoupá počet domácností, které nemají peníze na případné vyšší neočekávané výdaje. Rozdíly mezi jednotlivými…

S bytovou krizí v Česku má pomoc zákon o podpoře bydlení. Výstavbu ale brzdí byrokracie

27.06.2025  |  Lucie Mečířová

Od prvního ledna 2026 vstoupí v platnost zákon o podpoře bydlení. Co se změní? A pomůže to vyřešit bytovou krizi?

Každý sedmý zaměstnanec v EU má nízkou mzdu. Podle čeho se určuje?

27.06.2025  |  Petr Gola

Mzda nedosahující ani dvou třetin mediánu mzdy v národní ekonomice se považuje za nízkou mzdu. V členských zemích Evropské unie pracuje za nízkou…

Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?

26.06.2025  |  Petr Gola

Lidé s příjmy pouze z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatních zdanitelných příjmů nemají příjem, který by zakládal účast na sociálním…

Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

25.06.2025

Žena vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání přišla o podporu poté, co během výběrového řízení zmínila, že kvůli péči o psa nemůže nastoupit do práce…

Kdo nenahlásil osvobozené příjmy, má poslední šanci. Pokuta může být až 15 %

25.06.2025  |  Lucie Mečířová

Máte vysoké příjmy, které není nutné zdanit? U některých i tak platí povinnost je nahlásit. Co udělat, když jste na nahlášení zapomněli, abyste se…

Příjmové rozdíly mezi muži a ženami v soukromém sektoru jsou nejvyšší v Lotyšsku. A co Česko?

25.06.2025  |  Petr Gola

V roce 2023 vydělávaly ženy v soukromém sektoru v osmi členských zemích Evropské unie, mezi které patří i Česko, méně o 15 a více procent než muži…

Zájem o nemovitostní fondy roste. Jakou mají výkonnost a jaké jsou poplatky?

24.06.2025  |  Michal Bureš

Zájem o nemovitosti navzdory jejich vysokým cenám stále roste, stejně tak i zájem o investování do nemovitostních fondů. Jaká byla jejich výkonnost v…

Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

24.06.2025  |  Petr Gola

Od roku 2015 se při výpočtu starobního důchodu uplatňují dvě redukční hranice a k částce osobního vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici…

Sněmovna opět projedná zvýšení příspěvku na péči. Jaké jsou varianty?

24.06.2025

Desítky tisíc lidí závislých na pomoci druhých čekají, zda se jim zvýší příspěvek na péči. Poslanecká sněmovna bude opět rozhodovat o jeho navýšení –…

Péče o psa po rozchodu může být upravena soudně, potvrdil Ústavní soud

23.06.2025

Co se stane se společným zvířecím mazlíčkem po rozchodu partnerů? V případě francouzského buldočka Robina rozhodovaly české soudy včetně Ústavního.…

Bez kartičky a hotovosti ani ťuk. Jak je to se zdravotní péči na dovolené v Chorvatsku

23.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pojedete na dovolenou do Chorvatska, nebo už se tam dokonce opalujete u moře? Co dělat v situaci, kdy potřebujete v této balkánské zemi vyhledat…

Kolik si připlatí bohatí? Zdanění vysokých příjmů v posledních letech stouplo

23.06.2025  |  Petr Gola

Přestože jsou daňové podmínky pro lidi s vysokými příjmy v Česku při mezinárodním srovnání příznivé, tak v posledních letech došlo k několika…

Povinné příspěvky na předdůchod pro rizikové profese prošly. Od kdy o ně zaměstnanci budou žádat?

20.06.2025

Poslanecká sněmovna na konci minulého týdne schválila povinné příspěvky zaměstnavatelů na penzijní připojištění nebo na doplňkové…

Platili málo, ale dlouho. Kdo má důchod o tisícovku vyšší než mzdu?

20.06.2025  |  Petr Gola

Odchodem do starobního důchodu naprosté většině občanů klesá životní úroveň. Někteří lidé si však odchodem do řádného starobního důchodu finančně…

Předdůchod je pro OSVČ důležitější než pro zaměstnance. Na předčasnou penzi dosáhnou stěží

19.06.2025  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají většinou měsíční důchod výrazně nižší než zaměstnanci. Odchod do předčasného důchodu si proto zpravidla nemohou…

Od července si řada rodičů může zvýšit rodičovskou o 2000 Kč. Co se ještě změní?

18.06.2025  |  Michal Bureš

Od 1. července 2025 by se pro mnohé rodiče měla zvýšit nejvyšší možná částka měsíčního rodičovského příspěvku o 2000 Kč. Jaké další změny by mohly…

Pracující důchodci výrazně ušetří na zdravotním pojištění. Kdy nemusejí platit vůbec?

18.06.2025  |  Petr Gola

Řada starobních penzistů má kromě státního důchodu ještě další pravidelný příjem. Kdy odvádí z tohoto dalšího příjmu zdravotní pojištění? Jaké…

Vyšší platby vám k lepší péči nepomohou. Deset nepravd o zdravotním pojištění

17.06.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí trochu neprávem ve stínu daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přitom každý občan musí mít vyřešen svůj…

Nepečující rodič se nemůže „vyvázat“ z kontaktu s dítětem, řekl Ústavní soud

17.06.2025

Otec se měl vídat s dětmi, ale často nedorazil. Matka se obrátila na soudy, aby mu povinnost kontaktu jasně určili. Neuspěla – podle obecných soudů…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky již nejsou povinné pro všechny. Kdo se jim vyhne?

16.06.2025

Od 1. června 2025 jsou v účinnosti nová pravidla pro pracovnělékařské vstupní prohlídky. Zaměstnanci zařazení do první kategorie již nemusí povinně…

Mladý může dostat víc než starší. Zajímavosti o výpočtu invalidního důchodu

16.06.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky a…

Průměrný výdělek zaměstnance je věda. Jak se počítá a kdy který použít?

13.06.2025

Od průměrného výdělku se odvíjí celá řada nároků zaměstnance vůči zaměstnavateli (např. náhrada mzdy za dovolenou) nebo vůči…

Nejen trvalé krácení. Co všechno ovlivní přiznání předčasného důchodu?

13.06.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je přiznaný měsíční důchod pochopitelně nižší, krácení závisí na termínu předčasnosti. To však není vše. Jaká…

Den otců je tu. Jaké výhody mohou získat tatínci, tátové a fotři?

13.06.2025  |  L. Kratochvíl

Na neděli 15. června připadá Den otců. Není to v našich končinách zatím příliš slavený svátek, jeho popularita však pomalu stoupá. Viditelně…

Aplikace na podnikatelský odpad vydělá městům miliony. Živnostníci ji budou nenávidět

12.06.2025

Živnostník neplatí, město tratí. Českým obcím unikají miliony kvůli tomu, že drobní podnikatelé často netuší, že mají zákonnou povinnost platit za…

Pouze každá desátá žena vydělává v Německu více než její partner. Proč?

12.06.2025  |  Petr Gola

Do rozpočtu německých domácností přispívají zpravidla více muži než ženy. Německo patří mezi členské země Evropské unie s nejvýraznějšími mzdovými…
Zobrazit související aktuality
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz