Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

UPDATE 2-Czech finmin sees drop in borrowing, shorter maturities

 
 

Reuters

                                

* Gross borrowing falls as deficit narrows

* Net bond issuance CZK 61 bln lower vs 2010, T-bills up

* Door open to foreign issues

(Adds analyst, prices, foreign issuance plans)

By Jana Mlcochova and Robert Mueller

PRAGUE, Dec 2 (Reuters) - The Czech Republic's gross borrowing need will drop by 32 billion crowns ($1.69 billion) to 220 billion next year and will keep falling in the following years as the country narrows its budget deficit, the finance ministry said on Thursday.

The ministry said in its 2011 financing strategy that it planned to shorten the debt maturity profile to save on servicing and would be flexible on foreign bond issues, which would not exceed 40 percent of total needs.

The Czech Republic, with debt under 40 percent of gross domestic product, is among Europe's less indebted countries and has had no trouble in accessing market funding while several periphery euro zone countries struggled.

"Investors valued the new government's commitment to lowering the public budget deficit and they have demanded a lower risk premium," Finance Minister Miroslav Kalousek said.

"Under the government's current fiscal policy we do not have to worry we could get into Greece-style crisis in financing state debt ... This is of course a call to make an even greater effort, because it is clear that it brings results."

The government plans to narrow the overall public sector deficit to 4.6 percent next year from this year's expected 5.1 percent and has a long-term plan of a balanced budget in 2016.

The 10-year bond <CZKIRS> yield dipped 4 basis points in the not very liquid market after the financing target was announced, narrowing the spread over Bunds to 99 basis points. Short-term yields edged up, with the 2-year <CZ2YT=RR> up 2 basis points, according to Reuters data.

SHORTER END TAPPED

The ministry said it planned gross issuance of 184 billion in bonds next year, a midpoint of a 174-194 billion range.

It said this would include up to 10 billion crowns in retail bonds.

It added it planned an 11-20 year benchmark-size eurobond and was considering up to 30 billion crowns worth of borrowing in other currencies.

"Net issuance of medium and long-term bonds will be 72 billion crowns and will thus be 61 billion lower than this year," the ministry said.

On the other hand, the ministry said it would raise issuance of short-term treasury bills, shortening the maturity profile of the state debt.

It said the shorter maturity was allowed for by a drop in refinancing risk and said its target was 5.25-6.25 years, from this year's target of 5.5-7.0 years.

This was in line with the aim to save on servicing costs via lower rates on shorter maturities, first revealed by Kalousek in July. [ID:nLDE6640CI]

Analysts said the strategy was positive for long-term bonds given the shortening of the maturity profile.

"When they roll part of it on the short end, there simply will be fewer long bonds and that limits the room for growth in asset swap spreads, which is very important, many people play that," said Daniel Kozel, portfolio manager at Generali PPF Asset Management.

"Especially in this tense atmosphere on the periphery it is good for Czech bonds," he said.

The ministry said that it planned issuing bonds worth 40 billion crowns on the domestic market in the first quarter alone [ID:nPRA005352]. (Writing by Jan Lopatka; editing by Stephen Nisbet)

 
 

Osm případů, kdy si pečlivě promyslet odchod do předčasného důchodu

11.07.2025  |  Petr Gola

Termín odchodu do důchodu je individuální záležitostí. Pro někoho může být i dřívější odchod do trvale kráceného předčasného důchodu zajímavým…

Letos poprvé na brigádu už ve 14 letech. Pozor, zaměstnavatelé mohou využívat neznalosti brigádníků. Co je dobré vědět?

10.07.2025  |  Lucie Mečířová

Jdete letos poprvé na brigádu? Tak se nenechejte napálit a dopředu si nastudujte, na co máte právo. V čem nemůže zaměstnavatel mladé pracující…

Od 1. července na silnicích působí nová inspekce. Může vás zastavit a pokutovat

10.07.2025

Od 1. července 2025 kontroluje nákladní a autobusovou dopravu nová Inspekce silniční dopravy. Inspektoři mají nově…

Zdanění DPP: Proč někdo neplatí nic a jiný skoro 27 %?

10.07.2025  |  Petr Gola

Přivýdělek na dohodu o provedení práce je atraktivní pro řadu lidí. Zdanění se přitom liší v závislosti hned na několika okolnostech, jak si…

Pokud voják po studiu nezůstane určitou dobu ve služebním poměru, bude si ho doplácet. Podle vyhlášky to nebude málo

09.07.2025  |  Lucie Mečířová

Jste voják ve služebním poměru a uvažujete o studiu, které vám nabídl služební orgán? Pokud ano, dobře si to rozmyslete a čtěte proč.

Porovnání řádného a předčasného důchodu: čím větší příjmy, tím větší rozdíl

09.07.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost a trvale nižším měsíčním důchodem. Vypočítejme si, jak moc se liší…

Od listopadu mohou některé OSVČ přijít o část příspěvku na bydlení

08.07.2025

Od letošního listopadu si část živnostníků může přijít na nižší příspěvek na bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zvyšuje rozhodnou…

Přivýdělek při zaměstnání přináší povinnosti. Jaký je nejjednodušší?

08.07.2025  |  Petr Gola

Poměrně hodně zaměstnanců přemýšlí o dalším pravidelném příjmu. Možností je několik, např. brigáda na některou z pracovních dohod, podnikání při…

Ukončili jste studium na vysoké škole? Do kdy za vás bude ještě stát platit zdravotní pojištění?

07.07.2025  |  Lucie Mečířová

Skončili jste studium na výšce? Anebo máte jen prázdninovou pauzu mezi ročníky? Jak jste na tom během tohoto období s platbou zdravotního pojištění?

Kolik v průměru platí zaměstnavatelé v EU za hodinu práce? Nejvíce v Lucembursku, v Česku třetinu...

07.07.2025  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatelů tvoří nejenom hrubá mzda, ale i povinné pojistné placené za zaměstnance. Průměrné hodinové náklady v zemích EU se…

Srovnání terminovaných vkladů v červenci 2025, kde najdete nejvyšší úrok?

04.07.2025  |  Michal Bureš

Jaké úrokové sazby najdete v létě na termínovaných vkladech? Snižují se? Anebo banky drží výši úrokových sazeb stabilní? Je nutná investice do…

Pomáhá střídavá péče každému dítěti? Odborníci žádají změnu v rozhodování soudů

04.07.2025

Střídavá péče není univerzálním řešením pro každé dítě. Odborníci na půdě Poslanecké sněmovny upozorňovali, že…

Čekáte nízký zisk? Takové podnikání se vyplatí pouze při vedlejší činnosti

04.07.2025  |  Petr Gola

Při nižším zisku se výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti nevyplatí. Důvodem je nutnost platby sociálního a zdravotního pojištění alespoň z…

OSVČ se měly rozhlasu a televizi nahlásit do konce června pod pohrůžkou pokuty. Nakonec je to zase jinak

03.07.2025  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste se jako OSVČ nahlásit k poplatkům u Českého rozhlasu a České televize? Prakticky všechny OSVČ mají nově tuto povinnost. Jak se…

Invalidní důchody prvního stupně se liší poměrně málo. Kdo prodělá nejvíc?

03.07.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny tři druhy invalidního důchodu, přičemž zejména invalidní důchod prvního stupně je poměrně nízký a navíc se částka…

Práce za minimální mzdu těsně před důchodem: dobrý nápad, nebo razantní snížení penze?

03.07.2025  |  Michal Bureš

Máte pár let do důchodu a zvažujete práci za minimální mzdu? Jaký dopad to bude mít na výši důchodu? Kdy se vyplatí pracovat za minimální mzdu a kdy…

Jedete do zahraničí na letní brigádu? Se zdravotním pojištěním to nebude jen tak

02.07.2025  |  Lucie Mečířová

Zařídili jste si zahraničí brigádu a hodláte na pár měsíců odjet z ČR? Poučte se, jak to budete mít s povinným zdravotním pojištěním.

Zvýšit výdělek, nebo pracovat déle? Jaké cesty vedou k průměrnému důchodu

02.07.2025  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod v prosinci loňského roku činil 20 680 Kč. Po lednové valorizaci tento průměrný důchod stoupl na 21 038 Kč. K průměrnému…

Ode dneška si můžete nechat doručit řidičský průkaz do výdejního boxu

01.07.2025

Řidiči si nově mohou nechat doručit svůj řidičský průkaz do výdejního boxu a zcela se tak vyhnout návštěvě úřadu. Ministerstvo dopravy rozšiřuje…

Kolik platí zaměstnanci na zdravotním pojištění? Někteří víc než jiní

01.07.2025  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je sice pouze jedna, přesto se v praxi výpočet zdravotního pojištění liší. Kdy zaměstnanci…

Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas a splnit ohlašovací povinnost jako OSVČ

01.07.2025  |  Lucie Mečířová

Máte doma alespoň jeden přijímač rozhlasového nebo televizního vysílání?  A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám…

Aplikace eTurista měla od července hlídat ubytovatele. Zatím však zůstává jen na papíře

30.06.2025

Aplikace eTurista měla začít fungovat již v červenci, příslušná novela zákona však zatím leží v Poslanecké sněmovně, kde ji…

Když se pronajímá nemovitost, pojistit by se měl nájemce i pronajímatel. Jaké mají možnosti?

30.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pronajímáte někomu nemovitost nebo bydlíte u někoho v nájmu? A jste řádně pojištění proti případné škodě? Podívejte se s námi, jaké možnosti máte a…

Máte peníze na nečekané výdaje? Češi si v EU stojí dobře

30.06.2025  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie stoupá počet domácností, které nemají peníze na případné vyšší neočekávané výdaje. Rozdíly mezi jednotlivými…

S bytovou krizí v Česku má pomoc zákon o podpoře bydlení. Výstavbu ale brzdí byrokracie

27.06.2025  |  Lucie Mečířová

Od prvního ledna 2026 vstoupí v platnost zákon o podpoře bydlení. Co se změní? A pomůže to vyřešit bytovou krizi?

Každý sedmý zaměstnanec v EU má nízkou mzdu. Podle čeho se určuje?

27.06.2025  |  Petr Gola

Mzda nedosahující ani dvou třetin mediánu mzdy v národní ekonomice se považuje za nízkou mzdu. V členských zemích Evropské unie pracuje za nízkou…

Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?

26.06.2025  |  Petr Gola

Lidé s příjmy pouze z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatních zdanitelných příjmů nemají příjem, který by zakládal účast na sociálním…

Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

25.06.2025

Žena vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání přišla o podporu poté, co během výběrového řízení zmínila, že kvůli péči o psa nemůže nastoupit do práce…

Kdo nenahlásil osvobozené příjmy, má poslední šanci. Pokuta může být až 15 %

25.06.2025  |  Lucie Mečířová

Máte vysoké příjmy, které není nutné zdanit? U některých i tak platí povinnost je nahlásit. Co udělat, když jste na nahlášení zapomněli, abyste se…

Příjmové rozdíly mezi muži a ženami v soukromém sektoru jsou nejvyšší v Lotyšsku. A co Česko?

25.06.2025  |  Petr Gola

V roce 2023 vydělávaly ženy v soukromém sektoru v osmi členských zemích Evropské unie, mezi které patří i Česko, méně o 15 a více procent než muži…

Zájem o nemovitostní fondy roste. Jakou mají výkonnost a jaké jsou poplatky?

24.06.2025  |  Michal Bureš

Zájem o nemovitosti navzdory jejich vysokým cenám stále roste, stejně tak i zájem o investování do nemovitostních fondů. Jaká byla jejich výkonnost v…

Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

24.06.2025  |  Petr Gola

Od roku 2015 se při výpočtu starobního důchodu uplatňují dvě redukční hranice a k částce osobního vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici…

Sněmovna opět projedná zvýšení příspěvku na péči. Jaké jsou varianty?

24.06.2025

Desítky tisíc lidí závislých na pomoci druhých čekají, zda se jim zvýší příspěvek na péči. Poslanecká sněmovna bude opět rozhodovat o jeho navýšení –…

Péče o psa po rozchodu může být upravena soudně, potvrdil Ústavní soud

23.06.2025

Co se stane se společným zvířecím mazlíčkem po rozchodu partnerů? V případě francouzského buldočka Robina rozhodovaly české soudy včetně Ústavního.…

Bez kartičky a hotovosti ani ťuk. Jak je to se zdravotní péči na dovolené v Chorvatsku

23.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pojedete na dovolenou do Chorvatska, nebo už se tam dokonce opalujete u moře? Co dělat v situaci, kdy potřebujete v této balkánské zemi vyhledat…

Kolik si připlatí bohatí? Zdanění vysokých příjmů v posledních letech stouplo

23.06.2025  |  Petr Gola

Přestože jsou daňové podmínky pro lidi s vysokými příjmy v Česku při mezinárodním srovnání příznivé, tak v posledních letech došlo k několika…

Povinné příspěvky na předdůchod pro rizikové profese prošly. Od kdy o ně zaměstnanci budou žádat?

20.06.2025

Poslanecká sněmovna na konci minulého týdne schválila povinné příspěvky zaměstnavatelů na penzijní připojištění nebo na doplňkové…

Platili málo, ale dlouho. Kdo má důchod o tisícovku vyšší než mzdu?

20.06.2025  |  Petr Gola

Odchodem do starobního důchodu naprosté většině občanů klesá životní úroveň. Někteří lidé si však odchodem do řádného starobního důchodu finančně…

Předdůchod je pro OSVČ důležitější než pro zaměstnance. Na předčasnou penzi dosáhnou stěží

19.06.2025  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají většinou měsíční důchod výrazně nižší než zaměstnanci. Odchod do předčasného důchodu si proto zpravidla nemohou…

Od července si řada rodičů může zvýšit rodičovskou o 2000 Kč. Co se ještě změní?

18.06.2025  |  Michal Bureš

Od 1. července 2025 by se pro mnohé rodiče měla zvýšit nejvyšší možná částka měsíčního rodičovského příspěvku o 2000 Kč. Jaké další změny by mohly…

Pracující důchodci výrazně ušetří na zdravotním pojištění. Kdy nemusejí platit vůbec?

18.06.2025  |  Petr Gola

Řada starobních penzistů má kromě státního důchodu ještě další pravidelný příjem. Kdy odvádí z tohoto dalšího příjmu zdravotní pojištění? Jaké…

Vyšší platby vám k lepší péči nepomohou. Deset nepravd o zdravotním pojištění

17.06.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí trochu neprávem ve stínu daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přitom každý občan musí mít vyřešen svůj…

Nepečující rodič se nemůže „vyvázat“ z kontaktu s dítětem, řekl Ústavní soud

17.06.2025

Otec se měl vídat s dětmi, ale často nedorazil. Matka se obrátila na soudy, aby mu povinnost kontaktu jasně určili. Neuspěla – podle obecných soudů…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky již nejsou povinné pro všechny. Kdo se jim vyhne?

16.06.2025

Od 1. června 2025 jsou v účinnosti nová pravidla pro pracovnělékařské vstupní prohlídky. Zaměstnanci zařazení do první kategorie již nemusí povinně…

Mladý může dostat víc než starší. Zajímavosti o výpočtu invalidního důchodu

16.06.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky a…

Průměrný výdělek zaměstnance je věda. Jak se počítá a kdy který použít?

13.06.2025

Od průměrného výdělku se odvíjí celá řada nároků zaměstnance vůči zaměstnavateli (např. náhrada mzdy za dovolenou) nebo vůči…

Nejen trvalé krácení. Co všechno ovlivní přiznání předčasného důchodu?

13.06.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je přiznaný měsíční důchod pochopitelně nižší, krácení závisí na termínu předčasnosti. To však není vše. Jaká…

Den otců je tu. Jaké výhody mohou získat tatínci, tátové a fotři?

13.06.2025  |  L. Kratochvíl

Na neděli 15. června připadá Den otců. Není to v našich končinách zatím příliš slavený svátek, jeho popularita však pomalu stoupá. Viditelně…

Aplikace na podnikatelský odpad vydělá městům miliony. Živnostníci ji budou nenávidět

12.06.2025

Živnostník neplatí, město tratí. Českým obcím unikají miliony kvůli tomu, že drobní podnikatelé často netuší, že mají zákonnou povinnost platit za…

Pouze každá desátá žena vydělává v Německu více než její partner. Proč?

12.06.2025  |  Petr Gola

Do rozpočtu německých domácností přispívají zpravidla více muži než ženy. Německo patří mezi členské země Evropské unie s nejvýraznějšími mzdovými…
Zobrazit související aktuality
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz