Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

FAKTOGRAFIE-Vyjádření viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla

 
 

Reuters

                                

PRAHA, 14.prosince (Reuters) - Následují vyjádření viceguvernéra České národní banky (ČNB) Mojmíra Hampla v rozhovoru pro Reuters:

DLUHOVÁ KRIZE V EUROZÓNĚ

"Platí to, co bylo několikrát řečeno představiteli hlavního proudu, a to že je ten projekt třeba zachránit za jakoukoliv cenu. Když se říkají dvě věty, první je, ten projekt má nekonečnou hodnotu, a ta druhá věta je ale je v obrovské krizi...to logicky zvyšuje náklady záchrany.

"Já si myslím, ze eurozóna bude žít dál, asi za tu cenu, ze tento historicky unikátní experiment měny bez státu - a to pojmenovávám jen analyticky -- bude muset tím či oním způsobem dostat tu druhou nohu, tu nohu fiskální.

"Ta měnová, tak jak mnozí, kdo se zabývali teorii měnových zón, nestačí.

"Mám pocit, že to zase půjde tou klasickou cestou, že budeme mít trochu toho protloukání se 'muddling through', to je můj hlavní scénář.

"Pokud půjdeme cestou k fiskální unii, tak to bude fiskální unie, která bude trochu netransparentní, nebude to jasné udeření do stolu: Teď vytváříme jeden společný rozpočet pro všechny země. Bude to vznikat salámovou metodou, trochu netransparentně, po krocích.

"Kdyby vznikla tahle otázka tak, že se jasně položí všem členským zemím, tak asi jasná odpověď na to bude v mnoha zemích 'ne, to nechceme'.

"Je velmi pravděpodobné, že po roce 2013 to vzájemné zachraňování se, vzájemné fiskální transfery budou institucionálně snazší.

"Teď se píšou dějiny, teď je třeba sledovat každé rozhodnutí. Týká se nás to významně přímo v tom smyslu, ze Česká republika nemá trvalou výjimku na zavedeni eura, tím pádem všechny změny pravidel, které se objevují, jsou změnami pravidel zóny, do které je Česká republika zavázána vstoupit.

"Sledujme Německo. Bude to celé o Německu. To je mé hluboké přesvědčení. Je naprosto zásadní teď sledovat německé diskuse o euru a integračním úsilí jako celku. Jestli se tato věc někde rozhodne a jestli někdo má historickou odpovědnost v těch bezprecedentních případech... určit, jak se to integrační úsilí bude vyvíjet dál, tak je to Německo."

ZAVEDENÍ EURA V ČR

"Nemám skoro, co bych měnil ve srovnání s tím, co jsem říkal poslední léta. Může mít smysl za určitých okolností, aby se naše země stala součástí nějaké měnové zóny, ale musí být splněny podmínky.

"Země musí nejdřív dokonvergovat a musí mít domácí přizpůsobovací mechanismy, které nahradí výpadek měnové politiky a které umožní, aby se vyrovnávala se šoky poté, co se vzdá přizpůsobovacího mechanismu, který se jmenuje měnová politika.

"Možná pro někoho v tuhle chvíli jsou až přestřelené vidět ty konkrétní reálné náklady, které členství v měnové unii může mít. Ale to na té základní úvaze nic nemění.

"To, co se mění, je, jak se mění ta zóna samotná. Je naprosto jisté, že eurozóna v příštích letech bude jinou eurozónou oproti té, do které jsme se zavázali vstoupit v roce 2004. Ten cíl se mění za pochodu, je potřeba to sledovat.

"V situaci, kdy se ten cíl mění před očima, utíká, vůbec nevíte, jak bude vypadat, mi připadá úplně nesmyslná úvaha o tom, že by se stanovovalo nějaké datum.

"Neumím si představit, že si zafixuji pevný termín svatby, když nevím, jak v tom okamžiku vůbec bude vypadat nevěsta. Já bych si počkal na to, jak ta nevěsta bude vypadat.

ATRAKTIVITA VSTUPU DO ZMĚNĚNÉ EUROZÓNY

"Otázka je, jestli by fiskální transfery neovlivnily i české veřejné finance do té míry, že by Česká republika ztratila možnost přizpůsobení.

"Čistě z hlediska fiskální politiky a stability veřejných rozpočtů tam jsou velké otazníky ohledně toho, jak by to ovlivnilo dlouhodobý dluhový a fiskální profil této země.

"Ta rizika v abstraktní rovině existovala vždycky, byla popsána... měna bez státu je historický unikát. To, co se děje teď, že se z těch implicitních nákladů stávají reálné peníze.

VLIV DLUHOVÉ KRIZE NA ČESKOU MĚNOVOU POLITIKU

"Máme základní scénář prognózy a v něm samozřejmě není a nemůže být zapracováno riziko nějakého dalšího rozšiřování a násobení turbulencí v eurozóně, rozšiřování té dluhové krize, násobení jejich dopadu."

"Nicméně já za sebe musím říct, že si taková rizika umím představit. Je pro mě představitelné, že by se objevily turbulence, které by měly dopad na fungování zóny a jejich sousedů a zcela upřímně řeknu, že mi takové scénáře teď připadají pravděpodobnější než v minulosti.

"Já s tím musím počítat a za předpokladu, že by se takové krizové scénáře začaly materializovat, tak to by mělo samozřejmě i dopad na má uvažování o nastavení domácích měnových podmínek. Více než v minulosti si umím představit, ze všechny cesty pro měnovou politiku jsou otevřené, pokud nebude naplňován ten základní scénář.

"Pokud by se základní scénář nenaplňoval, tak já si skutečně umím představit mnohé, nebo téměř všecko v oblasti měnové politiky v České republice.

"Realizace (takového scénáře) se mi zdá daleko pravděpodobnější než dříve.

"Riziko případných makroekonomických turbulencí vyplývajících z dluhové krize a riziko, že zároveň ve stejném okamžiku ještě trochu regulatorně přestřelíme ve finančním sektoru a budeme inkasovat po nějakou dobu dopady toho přestřelení. Toto jde jedním směrem.

"Základní scénář počítá s tím, ze začneme utahovat měnové podmínky a já říkám, že mé osobní hodnocení je takové, že více než v minulosti cítím tu možnost, že se budou kumulovat rizika na protiinflační straně.

"Jedním z těch rizik je riziko chování finančního sektoru zejména mimo nás a zprostředkovaných dopadů na nás.

"A to druhé riziko, které se mi zdá, že spíše narůstá, než že by ochabovalo, je riziko prodlužující se dluhové krize v eurozóně a potenciálního dopadu na chování a stav finančního sektoru všude okolo nás. To jsou všechno rizika jdoucí jenom jedním směrem.

"Nepopírám, že existují i rizika proinflační. Komunikujeme je, existuji. Jsou to rizika související s tím základním scénářem oživení a importu oživení ze zahraničí.

HDP

"To zpomalení, second dip, je dáno jednak zpřísňováním fiskální politiky a počítali jsme s tím, že ke zpomalení dojde i v zahraničí a my ho budeme inkasovat.

"Nevěřím, že v této situaci, ve které makroekonomicky Evropa je, bychom nějaké zpomalení necítili také my. To mi přijde málo pravděpodobné. Je relevantní také ta úvaha, že cyklus obnovování zásob se malinko zpomalí a fixní investice ještě nepřijdou. Takže je docela dobře vysvětlitelné, proč máme takový scénář HDP.

"Já osobně teď vnímám hodně ta rizika protiinflační jdoucí ze zahraničí. Mám pocit, že to není za námi, že to bude drahé. A to uvědomění si toho, jak je to drahé, ovlivni i uvažování finančních trhů."

 
 

Nechcete platit sociální pojištění? Tady jsou ideální příjmy, ale pozor na důchod

09.05.2025  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných odvádí nejvíce ze všech přímých daní na sociálním pojištění. Přesto jsou však příjmy, ze…

S kvalitou života jsou v EU nejvíce spokojení Finové, jak si stojíme v Česku?

07.05.2025  |  Petr Gola

Spokojenost občanů s kvalitou života ovlivňuje několik faktorů, zejména však finanční a rodinná situace či dosažené vzdělání. Podle studie…

Pravidelné zdravotní prohlídky řidičů by měly být povinné až od 70 let

06.05.2025

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje posunout věkovou hranici pro povinné zdravotní prohlídky řidičů z 65 na 70 let. Změna má odrážet lepší zdravotní…

Daňové přiznání ještě stíháte odevzdat bez pokuty. Na co si dát pozor?

06.05.2025  |  Lucie Mečířová

Termín pro podání daňového přiznání většině fyzických osob už sice uplynul, ale přesto jej ještě stíháte odevzdat bez pokuty. Jaké nejčastější chyby…

Díky slevám ušetří tisíce. Jak vysoké daně platí podnikající starobní důchodci?

06.05.2025  |  Petr Gola

Za rok 2025 zaplatí podnikající starobní důchodci nižší daně než za rok 2024. I podnikající starobní důchodci mají totiž nárok na slevu na…

Kteří příjemci příspěvku na péči by nově mohli získat ještě příspěvek na osobní asistenci?

05.05.2025

Novela zákona o sociálních službách by mohla přinést zvýšení příspěvku na péči v prvním a druhém stupni závislosti. Dále se…

Kdy lze dlužníkovi zadržet jeho věc a donutit ho platit? Pozor na tenké hranice

05.05.2025

Kdy, jaké věci a jakým způsobem může věřitel dlužníkovi zabavit? Co musí splnit vůči dlužníkovi a kdy a jak smí jeho věc…

Proč lidem s průměrnými příjmy zvýšila v minulosti tisícovka navíc důchod víc než dnes?

05.05.2025  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na průměrné důchodové mzdě a získané době pojištění. Vypočítejme si v praktických příkladech, jak stoupne…

Termín daňového přiznání je tu, na jakou přílohu nezapomenout?

02.05.2025  |  Michal Bureš

Termín daňového přiznání je tu a pro využití některých slev na dani je potřeba doložit některé přílohy. Jaké slevy se neobejdou bez doložení příloh?

Co mají společného dohodář, důchodce a topmanažer? Výjimky při výpočtu sociálního pojištění

02.05.2025  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců a podnikatelů platí nejvíce z přímých daní na sociálním pojištění. Ve většině případů je výpočet pojistného stejný. V některých…

Pomoc zaměstnancům insolventních firem se zvyšuje. Kdo a kdy ji získá?

30.04.2025

Co se musí dít se zaměstnavatelem, aby za něj začal mzdy vyplácet Úřad práce? Jak je pomoc vysoká? Jak je to v praxi s jejím maximem? Za jakou dobu a…

Nestíháte podat daňové přiznání? Pokuty nezačnou hrozit hned druhý den

30.04.2025  |  Lucie Mečířová

Máte povinnost podat daňové přiznání, ale nestíháte ani blížící se druhý termín? Co můžete dělat, když přiznání nestihnete podat? A od kdy vám začnou…

Dohody do limitu, ale i dary. Deset příjmů, které mohou mít předčasní důchodci

30.04.2025  |  Petr Gola

Výdělečná činnost předčasných důchodců je až do dosažení řádného důchodového věku omezena. Navíc nemohou předčasní důchodci pobírat ani…

Zálohování PET lahví a plechovek příští rok nejspíš nezačne. Do budoucna se mu však Česko nevyhne

29.04.2025

Spustí se příští rok v Česku zálohování PET lahví a plechovek? Pravděpodobně ne, novela zákona stále nebyla schválena ani v prvním čtení Poslanecké…

Už se vidíte v penzi? Sedm důvodů, proč si dobře rozmyslet předčasný důchod

29.04.2025  |  Petr Gola

Načasování odchodu do starobního důchodu je velmi individuální záležitostí. Pro každého žadatele o starobní důchod může být nejlepším řešením jiný…

Firmy si zvykají na nová pravidla DPH. Co se změní v létě?

29.04.2025  |  Lucie Mečířová

Vlastníte firmu? V takovém případě by vám neměl uniknout přehled nejdůležitějších změn pro rok 2025. Ty se kromě nových pravidel pro platbu DPH…

Přesluhování v důchodovém věku se příliš nevyplatilo, sleva na pojistném to zlepšila

28.04.2025  |  Petr Gola

Důchodová reforma zavedla příznivou daňovou novinku pro pracující důchodce, kteří mají nárok na slevu na důchodovém pojištění ve výši 6,5 %. Vyšší…

Kolik si soused půjčil na byt? A jak se to dá zjistit z katastru nemovitostí?

28.04.2025

Zajímalo by vás, jak vysokou částku si váš soused půjčil na koupi bydlení? Zjistit si to může za poplatek každý online…

Vyhráli jste loni v loterii nebo hazardu? Možná budete muset danit

28.04.2025  |  Lucie Mečířová

Pravidelně sázíte, účastníte se loterií nebo jste něco vyhráli v tombole? Výhry se až na určité výjimky musí zdanit a někdy je dokonce sami musíte…

Kolik zdravotní pojišťovna přispěje vašemu dítěti na letní tábor?

25.04.2025  |  Lucie Mečířová

Vybíráte mezi letními tábory a přemýšlíte nad jejich úhradou? Většina zdravotních pojišťoven může na pobyt něco málo přispět. Kolik a za jakých…

Alkohol a daně II: Jak má vypadat spotřební daň na alkoholické nápoje? Výrobci se neshodnou

25.04.2025  |  Michal Bureš

Spotřební daně rostou výhradně jen u tvrdého alkoholu, proti zdanění tichého vína se postavila část vlády i samotní vinaři. Jak by mělo vypadat…

Příjmy nejsou všechno. Kdy budete mít nižší důchod i s vysokým výdělkem?

25.04.2025  |  Petr Gola

Při výpočtu všech státních důchodů hrají dosahované příjmy velmi důležitou roli. Měsíční částka důchodů však závisí i na jiných parametrech. V…

Právnické osoby zaplatí vyšší daň. U příjmů za rok 2024 se mnoho změnilo

24.04.2025  |  Lucie Mečířová

Jeden termín už uplynul, další dva jsou na ráně. Do kdy musí přiznat daně právnické osoby a co se u nich změnilo za rok 2024?

Vydělává málo a ještě doplácí? Nespravedlnosti při výpočtu zdravotního pojištění

24.04.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou nemusí ze svého hradit pouze státní pojištěnci. Zaměstnanci, OSVČ i OBZP naopak platí zdravotní…

Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května? Kdy musí zavřít?

24.04.2025  |  Redakce

Už několik let platí zákon, že během vybraných státních svátků musejí být obchody zavřené. Májové svátky letos vycházejí na čtvrtky. Jak budou v tyto…

Můžete mít podprůměrné příjmy a přitom důchod 23 tisíc? Spočítali jsme, že to jde

23.04.2025  |  Petr Gola

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi mohou mít žadatelé o starobní důchod s podprůměrnými příjmy nadprůměrný důchod.…

Spořicí účty v dubnu 2025: kde najdete 4% úrokovou sazbu?

23.04.2025  |  Michal Bureš

Úrokové sazby v bankovních produktech pozvolna klesají. Jak jsou na tom úrokové sazby u spořicích účtů? Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali…

Autobus na objednání? V Česku se zabydluje nový druh veřejné dopravy

22.04.2025

Autobus veřejné dopravy, který přijede podle vaší objednávky? Od července už to nemusí být sci-fi. Do finále míří legislativa pro zavedení nového…

V Rakousku pracuje necelých 16 % starobních důchodců. Chystáte se taky?

22.04.2025  |  Petr Gola

Alespoň na zkrácený úvazek pracuje v Rakousku téměř každý šestý příjemce starobního důchodu mladší 74 let. Hlavním důvodem pro výdělečnou činnost…

Vlk zadávil ovce, kormorán vylovil rybník? Kdy stát hradí škodu způsobenou zvířetem

22.04.2025

Stát odpovídá za škodu na životě a zdraví lidí a hospodářských zvířat a na majetku, včetně plodin, pokud ji způsobili zvláště…

Otevírací doba na Velikonoce 2025: kdy zůstanou obchody zavřené?

17.04.2025  |  Redakce

Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2025? Obchody s rozlohou nad 200 m2 musejí být v pondělí uzavřeny. Kde a kdy tedy (ne…

Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

17.04.2025  |  Lucie Mečířová

Daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně se už nemusí nikde uvádět ani vyúčtovávat. Pokud by však mělo dojít k jejímu zrušení, vše by se…

Základní výměra důchodu se za 20 let ztrojnásobila. Kolik dá stát všem penzistům?

17.04.2025  |  Petr Gola

Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejně vysokou, bez ohledu na…

Při úmrtí blízkého člena rodiny se prodlouží zvláštní volno. Jak se změní další pravidla?

16.04.2025  |  Lucie Mečířová

Za určitých podmínek má zaměstnanec nárok na placené volno, a to buď na několik dní, nebo na dobu nezbytně nutnou. Některá pravidla se však mají…

Zlevnila mouka, zdražila vejce i tuzemák. Na kolik vás letos vyjde mazanec?

16.04.2025  |  L. Kratochvíl

Spotřebitelské ceny v Česku podle poslední statistiky v březnu stouply meziročně o 2,7 procenta. Jenže spotřební koš, podle kterého se míra inflace…

Nejpozději do konce dubna musí pronajímatelé poskytnout vyúčtování služeb nájemníkům

16.04.2025

Pronajímatelé mají povinnost nájemníkům doručit vyúčtování služeb nejpozději do konce dubna. Které povinnosti s vyúčtováním…

Nižší krácení u předčasného důchodu nebude pro každého

15.04.2025  |  Petr Gola

Od příštího roku bude možné při výpočtu předčasného důchodu dosáhnout na nižší krácení. Podmínkou je získání vysoké doby pojištění, přičemž pro…

Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

15.04.2025  |  Petr Gola

Zdanění pravidelných příjmů se v praxi značně liší. Daňové podmínky jsou odlišné podle druhu příjmu a osobní situace. Podívejme se v praktických…

Alkohol a daně v Česku: kolik odvede průměrný Čech na daních z alkoholu za rok?

15.04.2025  |  Michal Bureš

Česko patří ve spotřebě alkoholu na světovou špici. Debatu o zdanění alkoholických nápojů rozvířily úvahy o zdanění tichého vína. Jak jsou zdaněny…

Chcete dál dostávat příspěvek? Nezapomeňte doložit příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí

14.04.2025

V měsíci dubnu se opět dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1. čtvrtletí. Nezapomeňte podklady doložit včas, abyste…

V práci vám přidali, ale peněz chodí méně. Kdy si vyšším příjmem finančně pohoršíte?

14.04.2025  |  Petr Gola

V praxi dochází k paradoxním situacím, kdy si i přes nominálně vyšší odměnu za práci v zaměstnání nebo vyšší příjmy z podnikání rodina finančně…

Co je zaměstnání malého rozsahu? Podívejte se, komu se vyplatí

11.04.2025

Kdo pracuje v zaměstnání malého rozsahu, tak neplatí pojistné odvody, někdy ani daň z příjmu. Ani zaměstnavatel neplatí…

Investujete? Kdy musíte zdanit příjmy z prodeje akcií, kryptoměn nebo nemovitostí

11.04.2025  |  Lucie Mečířová

Pokud investujete do cenných papírů, nemovitostí nebo třeba kryptoměn, pravděpodobně se vám nevyhnou daňové povinnosti. Kdy budete muset příjem z…

Téměř 72 milionů lidí v EU žije v chudobě podle definice. Jak si stojí Česko?

11.04.2025  |  Petr Gola

Za chudého se v členských zemích Evropské unie považuje každý s disponibilním příjmem pod hranicí 60 % národního mediánu ekvivalentního příjmu.…

Příspěvek na auto jako zvláštní pomůcku se zvýšil o 85 tisíc. Lze si odečíst DPH?

10.04.2025  |  Lucie Mečířová

Jste zdravotně postižená osoba, která se potřebuje dopravovat k lékaři? Zkuste si zjistit, zda nemáte nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě…

Pravidla pro krácení ořežou i vysoké příjmy. Proč se v praxi vdovské důchody příliš neliší?

10.04.2025  |  Petr Gola

Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. V praxi se však vyměřené vdovské důchody od sebe liší…

Kdy má zaměstnanec převedený na hůře placenou práci nárok na doplatek do původní úrovně?

09.04.2025

Když zaměstnavatel převede zaměstnance na jinou práci s horší mzdou, je vždy povinen mu dorovnat rozdíl mezi nově dosahovaným…

Centrální evidence psů by se mohla spustit za rok. Kdo ji bude plnit?

09.04.2025

Ministerstvo zemědělství chce do roka spustit centrální evidenci psů. Zároveň uvedlo důvody, které bránily včasnějšímu…

Automatický nárok na neomezenou dobu? Fakta o nemocenské pro každého maroda

09.04.2025  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Kdy nemocenská náleží? Proč je při delší nemoci denní nemocenská vyšší?…

Zaměstnanec po vážném pracovním úrazu odmítne náhradní práci. Jak to ovlivní úrazovou rentu?

08.04.2025

Úrazová renta je dlouhodobý finanční příjem, který náleží zaměstnanci po pracovním úrazu. Co když ovšem takový zaměstnanec…
Zobrazit související aktuality
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz