Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“

14.06.  |  Michal Bureš

Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?

Nečekané daňové přeplatky za rok 2023 v příkladech

05.03.  |  Petr Gola

Nárok na daňový přeplatek může v praxi vzniknout i zaměstnancům, kteří během roku 2023 nezaplatili žádnou daň z příjmů, nebo zaměstnancům s nadstandardními příjmy či podnikajícím zaměstnancům. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Pět důvodů, proč se evidovat u Úřadu práce i kvůli jednomu měsíci

01.03.  |  Petr Gola

Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.

O kolik kvůli zvýšení spotřebních daní zdražil tvrdý alkohol?

01.03.  |  Michal Bureš

Od ledna se zvýšily spotřební daně na líh a tabákové výrobky. O kolik se zvýšilo zdanění lahve vodky, likéru či jiného tvrdého alkoholu? Jaký dopad to mělo na ceny alkoholu v obchodech?

Minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance v roce 2024

29.02.  |  Petr Gola

Zaměstnancům s nízkými mzdami se platba zdravotního pojištění v roce 2024 prodraží, neboť se zvyšuje minimální vyměřovací základ. Podívejme se v praktických příkladech, na koho se minimální vyměřovací základ vztahuje a jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění.

Chystáte se vyplňovat přiznání k dani z příjmů? Na jaké změny si dát pozor

29.02.  |  Michal Bureš

Pomalu se blíží termín k odevzdání daňového přiznání, je načase najít všechny přílohy a podívat se, co se od loňska změnilo. Podívejte se na změny, které se vás pravděpodobně dotknou při vyplňování i odevzdání daňového přiznání.

Už rok funguje sleva na pojistném u některých zkrácených úvazků. Změnilo to něco?

28.02.  |  Lucie Mečířová

Už přes rok mají někteří zaměstnanci u svých zaměstnavatelů nárok na slevu na pojistném na sociální zabezpečení. Co to způsobilo a kdo mezi ně patří?

Jak se změní zdanění dohody o provedení práce od července 2024?

28.02.  |  Petr Gola

Pracovat současně na více dohod o provedení práce bude od července 2024 méně výhodné, neboť v rámci konsolidačního balíčku došlo ke změně limitů pro odvod pojistného z dohod o provedení práce. Jaké tedy bude zdanění ve druhé polovině roku?

Jak na zisky z prodeje movitých věcí nahlíží zákon o daních

27.02.  |  Lucie Mečířová

Prodali jste minulý rok auto nebo třeba hodně cennou starožitnost? Musíte příjem z prodeje zdanit, nebo si všechny peníze můžete nechat?

Kdo neplatí daň z příjmů během roku, a přitom má nárok na daňový přeplatek

27.02.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci během roku 2023 nezaplatili nic na dani z příjmů fyzických osob, dokonce ještě v jednotlivých výplatách dostávali daňový bonus, a přitom po provedení ročního zúčtování daně obdrží daňový přeplatek. Jak je to možné? Podívejme se na praktický příklad.

Jak se zvýšilo zdravotní pojištění pro samoplátce v roce 2024

26.02.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí každý měsíc samy platit zdravotní pojištění. Měsíční platba pro rok 2024 se jim přitom zvyšuje.

Prodali jste nemovitost? Pět případů, kdy nemusíte platit daň

26.02.  |  Lucie Mečířová

Prodali jste minulý rok pozemek, nebo rovnou byt po babičce? Za jakých okolností musíte příjem zdanit a jak?

Jak vypadá zdanění práce v roce 2024 podle výše mzdy

23.02.  |  Petr Gola

Celkové zdanění práce odvedené v ČR je vyšší, než si většina zaměstnanců myslí, neboť do celkové daňové kvóty je nutné zahrnout i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se v roce 2024 liší mzdové náklady a čistá mzda u jednotlivých mezd?

Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?

22.02.  |  Michal Bureš

Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?

Důchod vám nedají vůbec, nebo vám ho seberou. Kdy mohou takové situace nastat?

21.02.  |  Lucie Mečířová

Věděli jste, že získat starobní důchod není nic automatického? Případně že některý důchod vám může stát zase odebrat, a to nejen z části? 

Vláda zvažuje omezení výchovného za děti. Jak by se to odrazilo v důchodech?

21.02.  |  Petr Gola

V roce 2024 činí výchovné ke starobnímu důchodu na každé dítě 500 Kč. Materiály MPSV však počítají s omezením výchovného na první dvě děti. Z důvodu snížení výchovného bude nutné mít vyšší příjmy, aby byl důchod stejně vysoký. Vypočítejme si praktické finanční dopady.

Pět mýtů o výpočtu starobního důchodu

20.02.  |  Lucie Mečířová

O výpočtu důchodu koluje celá řada mýtů, nepravd, ale i polopravd. Podívejme se na ty nejčastější a vysvětleme si, jak to ve skutečnosti je.

Odchod do předčasného důchodu v roce 2023 a vratka daně

16.02.  |  Petr Gola

Od října 2023 jsou podmínky pro předčasné důchody značně přísnější, proto ještě před účinností změn odešlo hodně lidí do předčasného důchodu během letních prázdnin a září. Kteří předčasní důchodci obdrží daňovou vratku za rok 2023? Jak v takových případech postupovat? Podívejme se na praktické příklady.

Kdy potřebujete získat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech?

15.02.  |  Petr Gola

Důležitým daňovým tiskopisem je „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, přičemž tento daňový doklad vystavují zaměstnavatelé svým zaměstnancům. K čemu tento doklad slouží? Jaké důležité údaje na tomto tiskopisu najdeme?

Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou

15.02.  |  Lucie Mečířová

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.

Jak vypořádat přeplatek a nedoplatek na zdravotním pojištění za rok 2023

14.02.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Daň z příjmů může být za rok 2023 nulová, zdravotní pojištění nikoliv. Vždyť i za penzisty či studenty platí zdravotní pojištění stát. Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem zdravotního pojištění za rok 2023?

Může zaměstnanec během přestávky na jídlo opustit pracoviště?

13.02.

Brání vám zaměstnavatel odejít během přestávky z pracoviště? Může si takové jednání dovolit, nebo jedná protiprávně?

O kolik zvýší váš starobní důchod mimořádný milionový příjem v jednom roce?

12.02.  |  Petr Gola

Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.

Příklady a návody výpočtu exekučních srážek ze mzdy v komplikovanějších situacích

12.02.

Jak se na zaměstnancově mzdě podrobené exekuci projeví, když se změní výše nezabavitelné částky? A co se srážkami udělá, když je nařízena exekuce kvůli výživnému?

Na procentuální zastoupení žen ve vedoucích orgánech společností začne dohlížet stát

12.02.

Velké obchodní společnosti v ČR budou muset začít dodržovat rovnoměrné zastoupení mužů a žen ve svých vedoucích orgánech. Cílem zákona je posílit postavení žen na trhu práce.

Co je to bezdůvodné obohacení a kdy musí zaměstnanec peníze vrátit?

09.02.

Kdy a kdo ze zaměstnanců musí vrátit peněžní částky, které neměl od zaměstnavatele dostat? V praxi je rozdíl, když peníze navíc dostal neprávem třeba pomocný dělník, nebo účetní či právník. Rozhodovat také bude množství omylem vyplacených peněz. Jaká jsou pravidla?

Daňové přiznání a sleva na studenta za rok 2023

09.02.  |  Petr Gola

V daňovém přiznání za rok 2023 bude možné ještě uplatnit slevu na studenta, ke zrušení této daňové slevy dochází až pro kalendářní rok 2024. Kdy budou podávat daňové přiznání i studenti, kteří měli pouze příjmy ze zaměstnání?

Kdy si musí zaměstnanci sami vyplnit daňové přiznání za rok 2023?

05.02.  |  Petr Gola

Vyplnění daňového přiznání není pouze povinností osob samostatně výdělečně činných, v praxi často podávají daňové přiznání i zaměstnanci. Podívejme se ve vybraných příkladech, kteří zaměstnanci budou muset vyplnit daňové přiznání za rok 2023.

Úhrada bílých plomb plná i částečná a tlak na prevenci. Co ještě novela zákona o zdravotním pojištění změní u stomatologické péče?

05.02.  |  Lucie Mečířová

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Podívejme se, jak zákon určil, kolik klienti zaplatí za běžné úkony u zubaře.

Devět důvodů, pro které obdrží zaměstnanci daňovou vratku za rok 2023

02.02.  |  Petr Gola

Během roku 2023 platili zaměstnanci zálohovou daň z příjmu, která však může být mnohdy značně vyšší než celková roční daňová povinnost. Následně vznikne nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na devět vybraných příkladů, kdy mají zaměstnanci nárok na daňový přeplatek za rok 2023.

Co vědět o ročním daňovém bonusu za rok 2023 a kolik můžete dostat

01.02.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci mají za celý rok 2023 nárok na vyšší daňový bonus, než kolik vyčerpali během roku formou měsíčních daňových bonusů. Jak vysoký daňový přeplatek je v těchto případech možné očekávat? Jaká pravidla platí pro čerpání ročního daňového bonusu?

Dělali jste v práci hodně přesčas? Podívejte se, jak se to projeví v důchodu

31.01.  |  Petr Gola

Někteří lidé pracují v letech před odchodem do důchodu často přesčas. Mnohdy desítky hodin měsíčně. Jaký vliv má přesčasová práce na výši přiznaného důchodu?

Dluhy, penále nebo přeplatky na sociálním pojištění nově zjistíte online

31.01.  |  Lucie Mečířová

Nejste si jisti, zda nemáte dluh na sociálním pojištění? Nebo o něm víte, ale zajímá vás jeho přesná výše? Jak moc se rozrostl o penále? Nově to můžete zjistit online.

Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste to donesli na mzdovku?

31.01.  |  Redakce

Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv. prohlášení druhého z poplatníků. Musíte tak činit každoročně?

Prodali jste dům? Jak danit prodej a kdy ho musíte dát do daňového přiznání

30.01.  |  Redakce

Prodej nemovitosti představuje příjem, a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých případech se daň neplatí a kdy se tomu naopak nevyhnete?

Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023

29.01.  |  Lucie Mečířová

Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?

Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání k dani z příjmů roce 2024?

26.01.  |  Michal Bureš

Jaké jsou letos termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023? A do kdy je nutné odevzdat zúčtování daně? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2023 a zaplatit daň z příjmů?

Odvody za nezaměstnávání zdravotně znevýhodněných se změní podle přístupu firmy

24.01.  |  Lucie Mečířová

Odvod do státního rozpočtu, kterým se mohou větší firmy vyplatit z povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním znevýhodněním, už nebude jednotný. Podle novely zákona se chystá odstupňování. Jak to tedy nově bude?

O kolik musíte zvýšit příjmy, když chcete dostat předčasný důchod ve výši řádného

24.01.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je po zhoršení výpočtu od října 2023 značně nižší než řádný starobní důchod. V praktických příkladech si vypočítáme, o kolik musí být vyšší rozhodné příjmy, aby se předčasný důchod vyrovnal řádnému důchodu.

Stát omezí příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných, firmy podporu zneužívaly

23.01.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnáváte osoby se zdravotním postižením? Příspěvky mají dle novely zákona projít výraznými změnami. Podívejte se s námi, co vás čeká.

Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2024

23.01.  |  Michal Bureš

Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2024 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2024 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?

O kolik se dlužníkům zvýšily srážky ze mzdy? Porovnání s rokem 2023 v příkladech

22.01.

Kvůli snížení nezabavitelného minima zůstane dlužníkům v roce 2024 ze mzdy méně. Jak si pohoršili oproti roku 2023?

Odškodné pro rodiny zemřelých zaměstnanců se od ledna 2024 zvýšilo. Koho se týká?

19.01.

Zatímco dlouhodobě vyplácené pozůstalostní renty po zaměstnanci zemřelém v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání se zvyšují jen málo, nebo vůbec, jednorázové odškodnění rodinných příslušníků zemřelého zaměstnance se zvýšilo poměrně výrazně. O kolik?

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

18.01.  |  Redakce

Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?

Sleva na manželku za rok 2023 v praktických příkladech

17.01.  |  Petr Gola

Daňovou slevu na manželku (manžela) je možné uplatnit až za celý kalendářní rok. Od roku 2024 budou přitom podmínky přísnější než za rok 2023. Jak sníží sleva na manželku (manžela) daňovou povinnost za rok 2023?

Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek

17.01.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.

Jaké je zdanění práce na dohodu v roce 2024?

17.01.  |  Michal Bureš

Jaké změny přináší rok 2024 pro pracovníky na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti? Jak se bude danit práce na dohodu v roce 2024 v případě studenta, důchodce, OBZP či brigádníka bez dalšího zaměstnání?

Co se v roce 2024 mění u nemocenského pojištění zaměstnanců i OSVČ?

16.01.  |  Lucie Mečířová

Od roku 2024 začínají zaměstnanci odvádět nemocenské pojištění a u OSVČ se zvyšují minimální zálohy na pojistné. Pojďme se podívat o kolik.

Jaké zálohy platí podnikatelé při vedlejší činnosti v roce 2024

15.01.  |  Lucie Mečířová

Pokud i letos podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší nebo takto podnikat začínáte, přečtěte si užitečné informace o daních, ale především o sociálním a zdravotním pojištění.

Příklady, o kolik zaplatí OSVČ více na daních za rok 2024

15.01.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost zaplatí příští rok na přímých daní více než v letošním roce. Nárůst bude individuální v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.

Dlužníkům zbyde ze mzdy méně peněz. O kolik se snížila nezabavitelná částka v roce 2024?

15.01.

Od 1. ledna 2024 došlo ke snížení normativních nákladů na bydlení, ze kterých se odvíjí rovněž i minimální výše nezabavitelného minima, tedy částky, která musí dlužníkovi zůstat z jeho příjmů při srážkách ze mzdy.

Kdy nemusí zaměstnanci s dalšími příjmy podávat daňové přiznání?

12.01.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci mají kromě mzdy od hlavního zaměstnavatele ještě jiné pravidelné či nepravidelné příjmy. Ve kterých případech si nemusí sami za rok 2023 podávat daňové přiznání? 

Deset nepříznivých daňových změn pro OSVČ v roce 2024

12.01.  |  Petr Gola

Za rok 2024 zaplatí všichni živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost na přímých daních více než za minulý rok. Daňové podmínky se budou samozřejmě lišit podle konkrétní příjmové a životní situace. Podívejme se na vybraných deset nepříznivých daňových změn.

O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?

10.01.  |  Lucie Mečířová

Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?

Školkovné – sleva na dani až 17 300 Kč, ale za rok 2024 už ne

10.01.  |  Redakce

Slevu na dani školkovné můžete v daňovém přiznání za rok 2023 uplatnit až do výše 17 300 Kč. Jak tuto slevu uplatnit a kdo na ni má nárok? Jaké změny nastaly v roce 2024? Byla tato sleva zrušena?

Jak se změní váš čistý příjem v roce 2024?

09.01.  |  Michal Bureš

Rok 2024 ovlivní příjmy všech skupin obyvatel ČR. Jak vám rok 2024 změní výši vašich čistých příjmů? Jak konsolidační balíček ovlivní vaše příjmy? Kdo si polepší a kdo naopak bude odvádět více?

Špatná zpráva pro dobře placené. Daň 23 % na ně dopadne dříve, strop pojistného se zvýšil

08.01.  |  Lucie Mečířová

U vyšší sazby daně z příjmů fyzických osob letos dochází k výrazným změnám. Zaplatí ji totiž více lidí. Kdo to bude a co se změnilo?

Kdo má statisícové příjmy, a přitom platí minimální zdravotní pojištění

05.01.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní, přičemž někteří občané mají značně nadprůměrné příjmy a přitom platí pouze minimální zdravotní pojištění. Jak je to možné?

Přímé roční daňové odvody za zaměstnance s průměrnou mzdou činí 280 tisíc korun

04.01.  |  Petr Gola

Souhrnná roční částka na dani z příjmů, zdravotním pojištění a sociálním pojištění činí v Česku u průměrné mzdy 280 tisíc korun. V šesti členských zemích EU (Rakousku, Belgii, Lucembursku, Německu, Francii a Nizozemí) je to dokonce více než 700 tisíc korun. Podívejme se detailněji na evropské daňové srovnání.

Přehled změn v DPH od roku 2024. Pocítí je všichni

04.01.  |  Lucie Mečířová

V rámci konsolidačního balíčku dochází ke změnám v oblasti DPH. U čeho se sazby zvyšují a kde se naopak snižují?

Sedmkrát jiný výpočet zdravotního pojištění pro OSVČ za rok 2023

03.01.  |  Petr Gola

Výpočet ročního zdravotního pojištění u OSVČ se v praxi liší. Podívejme se na sedm vybraných příkladů, jak se může zdravotní pojištění za celý kalendářní rok vypočítávat.

Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?

03.01.  |  Lucie Mečířová

Změny v oblasti daní z příjmů se dotknou snad každé fyzické, ale i právnické osoby. Pojďme se společně podívat, co přesně se v této oblasti mění v roce 2024.

Jak je to nově s náhradou mzdy nebo platu u akcí s dětmi a mládeží

02.01.  |  Lucie Mečířová

Osoby, které pracují s dětmi v rámci akcí, mají při splnění podmínek nárok na placené volno ze zaměstnání. Nově se ale mění způsob stanovení náhrady mzdy nebo platu v rámci ročního limitu. Jak to tedy od roku 2024 je?

OSVČ v roce 2024 zaplatí o 13 848 Kč více na minimálních zálohách na zdravotní a sociální pojištění

02.01.  |  Michal Bureš

O kolik v roce 2024 vzrostou měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? Vzroste i paušální daň? A co dalšího se pro OSVČ mění?

Jak se změní daň z nadstandardně vysokých příjmů v roce 2024

02.01.  |  Petr Gola

I v roce 2024 budou v Česku dvě sazby daně z příjmů, snižuje se však limit pro odvod vyšší 23% sazby daně, což znamená, že lidé s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů meziročně více. Podívejme se na praktické výpočty.

Kolik si budete moci přivydělat v roce 2024, pokud jste v evidenci Úřadu práce?

27.12.

Osoby v evidenci Úřadu práce si mohou během hledání zaměstnání také přivydělat do určitého limitu. Jak vysoký limit bude platit v roce 2024?

Jaké v roce 2024 zaplatíte maximální sociální pojištění při vysokých příjmech

27.12.  |  Petr Gola

Pro výpočet sociálního pojištění je stanoven limit. Lidé s velmi vysokými příjmy mají tedy nižší efektivní sazbu sociálního pojištění než lidé s průměrnými příjmy. Jak vysoký je limit pro rok 2024? Jaký vliv hraje maximální vyměřovací základ při výpočtu starobního důchodu?

Zvýšení řádného a předčasného důchodu prací v příkladech

22.12.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mají pracující starobní důchodci nárok na zvýšení svého měsíčního důchodu. Jak se liší situace u řádného starobního a předčasného důchodu?

Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?

21.12.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?

Jak se vám v roce 2024 změní vaše čistá mzda?

21.12.  |  Michal Bureš

Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2024. Jaké změny z konsolidačního balíčku se dotknou vaší čisté mzdy? Jaké slevy na dani se zruší a jaké omezí? A jaké změny čekají pracovníky na dohodu?

Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?

20.12.  |  Redakce

Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.

Příklady, na kterých odvodech zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce

19.12.  |  Petr Gola

Sazby daně z příjmů, sociálního pojištění a zdravotního pojištění se liší, přesto může být každá z těchto tří přímých daní nejvyšší daňovou položkou pro OSVČ. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Základní čísla pro starobní důchod v roce 2024

15.12.  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit zákonné podmínky a následná výpočtová formule se každoročně mění. Podívejme se na starobní důchod v příštím roce optikou nejdůležitějších čísel.

Cestovní náhrady při práci v zahraničí může dostat i rodina zaměstnance. Kdy a jaké?

15.12.

Co všechno může získat od zaměstnavatele při vyslání nebo přidělení k práci v zahraničí zaměstnanec a jeho rodinní příslušníci? Co se proplácí ve valutách a co v české měně?

Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v roce 2024

15.12.  |  Redakce

Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovněprávním vztahem. Nižší zdanění a jednodušší administrativa jsou hlavními pozitivy tohoto smluvního vztahu. Od roku 2024 se to ale zejména pro zaměstnavatele začne měnit k horšímu.

Jak se vypočítá stravné ve valutách, které dostane zaměstnanec za den práce v zahraničí?

13.12.

Základní sazby stravného určuje vyhláška Ministerstva financí. Ale ty se neposkytují každému. Podle jakých zásad se spočítá skutečná výše stravného, na kterou má zaměstnanec nárok za určitou konkrétní pracovní cestu, resp. její den?

Jaké změny čekají pracovníky na dohody v roce 2024

13.12.  |  Redakce

Rok 2024 přinese řadu změn pro pracovníky na dohody (DPČ, DPP). Co vše se změní od ledna 2024? A co až od července 2024? Jaké změny se udály již v roce 2023?

Kdo si v roce 2024 připlatí na sociálním pojištění?

12.12.  |  Petr Gola

V roce 2024 zaplatí řada lidí více na sociální pojištění než v roce 2023. Pohorší si zejména OSVČ. Vyšším odvodům se nevyhnou ani plátci dobrovolného důchodového pojištění. Podívejme se na praktické příklady.

Jak by dnes vypadala daň z příjmu, kdyby se počítala ze superhrubé mzdy

11.12.  |  Petr Gola

Do konce roku 2020 se daň z příjmů fyzických osob v Česku vypočítávala z takzvané superhrubé mzdy. Zrušení této konstrukce přineslo značnou daňovou úsporu všem zaměstnancům. Porovnejme si daňové výpočty u jednotlivých mezd.

O kolik zdraží příští rok krabička cigaret kvůli růstu spotřební daně?

07.12.  |  Michal Bureš

Stát opět zvyšuje spotřební daň na tabákové výrobky, o kolik? Dotkne se zdražení i elektronických cigaret? A vybírá se skutečně více na spotřební dani? Podívejte se, kolik z jedné krabičky cigaret odvedete státu na daních a jaký je příjem státního rozpočtu z tabákových výrobků.

Proč není zdanění práce nejvyšší u zaměstnanců s nadstandardními příjmy?

06.12.  |  Petr Gola

Česko patří mezi země s nízkými rozdíly ve zdanění práce v závislosti na výši hrubé mzdy. Zdanění u nadstandardních mezd je v Česku příznivé. Podívejme se na praktické příklady.

O kolik v roce 2024 klesne paušální náhrada nákladů při práci z domu

06.12.

Od 1. října letošního roku mohou zaměstnanci, kteří pracují tzv. „na dálku“, čerpat paušální náhradu od zaměstnavatele, která pokryje náklady související s prací z domu. Jakou výši sazby stanovilo MPSV na rok 2024? 

Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024

05.12.  |  Petr Gola

Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.

Příklady, jaké problémy může mít zaměstnanec se zdravotním pojištěním

04.12.  |  Petr Gola

Zaměstnanci by zpravidla neměli mít žádné starosti s platbou zdravotního pojištění, neboť veškeré záležitosti za ně vyřizuje zaměstnavatel. Podívejme se však na pět příkladů, kdy tomu tak není. Na co si mají dát zaměstnanci pozor ohledně platby zdravotního pojištění?

Jak se mají v roce 2024 změnit cestovní náhrady při pracovní cestě po Česku

04.12.

V příštím roce dojde ke změně cestovních náhrad, které čerpají zaměstnanci při pracovních cestách v tuzemsku. O kolik se zvýší stravné a náhrady za využívání motorových vozidel?

Zdanění příjmů z nájmu v praktických příkladech

01.12.  |  Petr Gola

Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.

Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?

30.11.  |  Lucie Mečířová

V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?

Každý rok pojištění navíc zvyšuje důchod víc než v minulosti, zejména lépe placeným

30.11.  |  Petr Gola

Z důvodu zvyšování průměrných příjmů hraje každý rok pojištění vyšší roli při výpočtu starobního důchodu než v minulých letech. Pro lidi s nadprůměrnými příjmy je každý ukončený rok pojištění důležitější než pro lidi s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2024.

Jak je to s nedostatečně identifikovanými vlastníky a daní z nemovitostí

28.11.  |  Lucie Mečířová

Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?

Máte kvůli dnešní stávce nárok na volno při péči o dítě?

27.11.  |  Lucie Mečířová

Dnes probíhá ohlášená stávka učitelů. Plno dětí tedy do školy nepůjde. Máte ze zákona nárok na placené volno, pokud s dítětem zůstanete doma?

Jak klesala daň z příjmů u průměrné mzdy od roku 2018?

27.11.  |  Petr Gola

Základní sazba daně z příjmů je 15 %, ale i zaměstnanci s průměrnou mzdou mají efektivní daňovou sazbu cca poloviční. Jak je to možné? Podívejme se, jak efektivní daňová sazba v posledních letech klesala.

Nejdéle v EU pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom v Česku?

24.11.  |  Petr Gola

Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?

Jak se liší důchod při vysokých a nízkých příjmech v roce 2024?

23.11.  |  Petr Gola

I v roce 2024 bude platit, že výpočtová formule starobního důchodu je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy. Při podprůměrných příjmech životní úroveň při odchodu do starobního důchodu příliš neklesá. Jak se liší náhradový poměr při odchodu do starobního důchodu?

Jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech

22.11.  |  Petr Gola

Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.

Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku

21.11.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Příklady, co je třeba vědět o měsíčním daňovém bonusu

20.11.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus a o tuto částku mají vyšší čistou měsíční mzdu. Lze čerpat daňový bonus při práci na zkrácený úvazek? Jak je to v případě práce pouze po část roku? Jaký je roční příjmový limit pro roční daňový bonus za rok 2023?

Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství

20.11.  |  Lucie Mečířová

Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.

Zálohy na pojištění pro OSVČ v roce 2024 razantně vzrostou, o kolik?

16.11.  |  Michal Bureš

V roce 2024 čeká lidi v produktivním věku, kteří nejsou zaměstnanci, řada změn. O kolik vzrostou zálohy pro OSVČ na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? A jak to bude s paušální daní?

Podnikání při zaměstnání v roce 2024: kdo ušetří na sociálním pojištění?

14.11.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností s nižším ziskem neplatí z vedlejší činnosti sociální pojištění. Limit pro neplacení sociálního pojištění při zaměstnání se pro rok 2024 zvyšuje.

Agenturní zaměstnanci mají získat záruku mzdy od Úřadu práce, snad už v roce 2024

14.11.

Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.
1 2 3 4 5 8 15 21 28
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz