Krajský soud v Brně už případ jednou řešil. Loni v srpnu pokutu zrušil, což se ale nelíbilo ÚOHS, který podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Ten pak případ vrátil soudu nižší instance, který v úterý pokutu znovu zrušil.
Vodárenská společnost podle ÚOHS chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jak dospěla k závěru, že údajně mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů jsou opodstatněné a jejich výši akceptovala. Tím se podle antimonopolního úřadu postup vodárenské společnosti stal nepřezkoumatelným a netransparentním.
Tento závěr nyní soud odmítl. \"Žádné závěry ÚOHS ani jeho předsedy o existenci mimořádně nízkých nabídkových cen v nabídkách uchazečů jako nutného předpokladu pro spáchání uvedeného správního deliktu nejsou z napadeného ani prvostupňového rozhodnutí zřejmé,\" uvedla Tesařová. ÚOHS podle ní nedělal v této věci ani žádné dokazování.
Vodovody a kanalizace Pardubice vyzvaly po otevření nabídek hned čtyři uchazeče ke zdůvodnění mimořádně nízkých cen. Podle ÚOHS je ale v protokolu o jednání hodnotící komise i ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek jen stroze uvedeno, že hodnotící komise se otázkou zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen zabývala a akceptovala je. Blíže se k výsledkům posouzení, tedy z jakého důvodu shledala zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen opodstatněnými, nevyjádřila. \"K porušení zákona by mohlo dojít pouze v tom případě, kdyby hodnotící komise neshledala existenci mimořádně nízkých nabídkových cen, i když by se tyto mimořádně nízké nabídkové ceny v nabídce některého z uchazečů vyskytovaly, a tohoto uchazeče by poté hodnotící komise nevyřadila,\" uvedla Tesařová.
Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Úřad to kritizoval. ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Vodovody a kanalizace ale tvrdily, že smlouvu uzavřít musely, aby stihly termíny pro čerpání peněz z dotací. Vodárny čistírnu odpadních vod vlastní, koupily ji od chemičky před sedmi lety za 485 milionů korun. Její modernizace měla zlepšit životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.