Analytici: Za zpomalením vývozu v červnu stál pokles exportu aut

07.08.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 7. srpna (ČTK) - Za zpomalením tempa exportu v červnu byl hlavně pokles vývozu motorových vozidel, shodují se analytici. Export vzrostl podle dnešních údajů Českého statistického úřadu v červnu meziročně o 4,7 procenta, dovoz o 5,5 procenta. Hodnota českého vývozu se druhým měsícem drží nad 300 miliardami korun.

\"Červnové výsledky sice neohromí jako excelentní data z května, i nadále však ukazují na zlepšení ekonomické situace v zahraničí a sílící domácí poptávku,\" uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Podle Asociace exportérů výkon exportu se i přes řadu nepříznivých vlivů, jako je nedostatek pracovníků na trhu práce, daří držet na vysoké úrovni. \"To dokazuje meziroční porovnání prvního půlroku. Vývoz za tuto dobu stoupl o 6,1 procenta. Protichůdným trendem je ale ještě výraznější zvyšování dovozu, o 7,6 procenta, kterému exportéři nedokážou čelit,\" uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Zbytek roku podle něj bude poznamenán výrazněji posilující korunou a pokračujícím nedostatkem pracovních sil především ve výrobě.

Vývoz zpomalil na 4,7 procenta především kvůli nižšímu exportu motorových vozidel. Ten si meziměsíčně připsal pokles o procento. V bilanci obchodu s motorovými vozidly klesl i celkový přebytek. \"To bylo způsobeno tím, že narostl objem aut dovozených ze zahraničí. I to je znakem toho, že se v české ekonomice nyní dobře dýchá,\" uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

V obchodu se zeměmi EU přebytek dosáhl 60,3 miliardy korun, meziročně o 3,1 miliardy více. \"Mimo EU se obchod nachází v deficitu 40,2 miliardy Kč, což představuje nárůst o 4,8 miliardy Kč. Největší podíl nese Čína, se kterou má ČR negativní bilanci 24,1 miliardy Kč,\" uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Zahraniční obchod skončil v červnu přebytkem 18,8 miliardy korun, což bylo o 1,3 miliardy korun méně než před rokem. Za pololetí přebytek meziročně klesl o 17 miliard na 106,5 miliardy korun, uvedl ČSÚ.

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK