Operátoři nabízejí zvýhodněné volání pro ZTP i neslyšícím

25.08.2017 | Lucie Mečířová, Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


O získání co nejvýhodnějšího tarifu se snaží kde kdo. Slevy jsou nabízeny studentům, důchodcům, ale i zdravotně postiženým a handicapovaným, kterým se vždy hodí nějaká ta koruna k dobru. Kolik vlastně můžou ušetřit?

Povinnost poskytnout zdravotně postiženým zákazníkům slevu nejen na volání uložil na bedra operátorům právě stát. Nárok ale nemají pouze handicapování, ale i jiné osoby. Nepatříte náhodou k nim?

Tarify pro ZTP

(zdroj: pixabay)

Kdo má nárok na zvýhodněný tarif pro ZTP?

Každý zájemce musí u ,,velké trojky“ splňovat minimálně jeden z níže uvedených bodů, aby získal alespoň slevu. Kdo má tedy na zvýhodněné mobilní tarify nárok?

 • Držitel průkazu ZTP/P
 • Držitel průkazu ZTP, kde je odůvodněním úplná nebo částečná hluchota.
 • Osoba ve stupni závislosti II, III nebo IV*
 • Osoba, která má v péči nezletilou osobu s průkazem ZTP nebo ZTP/P.

*Stupně závislosti určují samostatnost dané osoby. Jsou stanoveny v Zákoně o sociálních službách (108/2006 Sb.)

Nárok na státní příspěvek a slevu u O2

Kompletní sleva je tvořena slevou operátora a státním příspěvkem. Uplatnit ji lze buď na mobilní tarif, nebo na pevnou linku, nikoliv ale hromadně.

 • Mobilní služby – 200 Kč od státu + 87,3 Kč od O2. Ušetříte 287,3 Kč.
 • Pevná linka – 200 Kč od státu + 206,8 Kč od O2. Ušetříte 406,8 Kč.

O2 poté ještě navíc nabízí i slevy pro osoby, které jsou v I. stupni závislosti a pro opatrovníky, kteří mají nezletilou osobu v I. stupni závislosti svěřenou do péče. Sleva 210 Kč ale platí pouze pro pevnou linku a je bez státního příspěvku.

(zdroj: o2.cz)

Tarif S námi pro ZTP od T-Mobile

T-Mobile nenabízí státní příspěvek, ale za to slevu 20 % na tarif S námi v síti. Do 31. srpna 2017 je navíc tarif nabízen za akční cenu, tedy za 349 Kč, přičemž osoby s průkazem ZTP vyjde na 279 Kč měsíčně. Pro získání takové ceny je ale nutné podepsat smlouvu na 24 měsíců. Bez závazků poté tarif stojí 499 Kč, pro postižené je se slevou je za 399 Kč. V ceně je poté zahrnuto:

 • Neomezené volání do sítě T-Mobile, volání mimo síť 3,50 Kč za minutu
 • Neomezené SMS do všech sítí, 4,90 Kč za MMS
 • 50 MB dat

(zdroj: t-mobile.cz)

Zvláštní cenový plán od Vodafone

Vodafone nabízí dva speciální balíčky mobilních služeb pro zdravotně znevýhodněné. Jako ZTP můžete uplatnit nárok na oba zvlášť anebo je sloučit dohromady.

 • 50 volných minut: do všech sítí, po vyčerpání voláte za 5,04 Kč/min., SMS nad rámec 1,51 Kč.

– kompletní cena 50,42 Kč

 • 250 SMS zdarma: volání 6,55 Kč za minutu do všech sítí, SMS nad rámec do všech sítí 0,81 Kč. 

– kompletní cena 101,67 Kč

Nevyčerpané minuty nebo SMS zprávy se pak automaticky převedou do dalšího měsíce. K oběma tarifům lze také přikoupit 500 MB za 124,50 Kč měsíčně. Výhodou také je, že u Vodafone nemusíte dokládat průkaz ZTP nebo ZTP/P. Stačí podepsat čestné prohlášení.

(zdroj: vodafone.cz) 

Kde sehnat průkaz ZTP?

Průkazy zdravotně postiženým osobám vydává krajská pobočka Úřadu práce. Právě tam bude třeba vyplnit a podat žádost o přiznání průkazu. Poté Úřad práce zašle na okresní správu sociálního zabezpečení vyzvání o posouzení žadatelova stavu. OSSZ si poté vyžádá informace o zdravotním stavu žadatele od praktického lékaře, aby mohlo dojít k vypracování posudku. Právě z něho bude Úřad práce při rozhodování vycházet.


Čtěte také:
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.