Hypoteční sazby výrazně vzrostly. Jaký má na ně vliv ČNB?

15.11.2017 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Od dosažení úrokového dna uplynulo 12 měsíců. Mezitím sazby u 70% hypoték vzrostly o 4 desetiny procenta a téměř o celé procento u úvěrů do 85 % LTV. Co udělá takový nárůst sazeb s měsíční splátkou hypotéky a jak se v cenách hypoték projeví zvýšení sazeb ČNB?

Hypotéky loni v říjnu dosáhly úrokového dna. Index nabídkových sazeb GOFI 70 tehdy klesl až na 1,85 %. Historického minima dosáhl i index GOFI 85, který se zastavil těsně nad 2 procenty (2,03 %) a měsíc na to dosáhl rekordní hodnoty i index GOFI 100, který o jednu setinu procentního bodu prolomil hranici 3 procent.

Index Gofy

Průměr nabídkových sazeb měřený napříč všemi bankami. Nejprve měřeno v kategoriích 70, 85 a 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Od ledna 2017 v návaznosti na nová hraniční pásma vyplývající z doporučení ČNB jsme přidali do monitoringu i měření sazeb hypoték do 80 a 90 % a ukončili 100 % LTV, protože banky tento typ hypoték přestaly poskytovat. Monitoring probíhá na měsíční bázi od roku 2009.

V listopadu 2016 začaly sazby hypoték růst. V lednu vlivem chystaných doporučení ČNB akceleroval růst sazeb hypoték s LTV nad 80 %, ale pozvolný růst vykazují i sazby hypoték v „neregulovaném“ pásmu do 80 % LTV. Index GOFI 70 za posledních 12 měsíců přidal 4 desetiny procentního bodu a aktuálně dosahuje 2,25 %. V korunovém vyjádření nárůst sazeb o 4 desetiny procenta znamená u 2milionové hypotéky s 20letou splatností změnu v měsíční splátce 380 Kč.

Tip: Pro porovnání 2 variant hypoték můžete využít hypoteční kalkulačku SROVNÁNÍ DVOU HYPOTÉK.

Jaký mají banky a stavební spořitelny zatím výsledky v roce 2017

Jak na tom byly banky v roce 2016


Sazby hypoték do 80 % LTV rostou. Nad touto hranicí nyní klesají

V meziměsíčním srovnání nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV vzrostly o 5 setin procentního bodu. Příčinou tohoto posunu je říjnové přenastavení sazeb v Raiffeisenbank, Expobank, Oberbank a Monetě. Paradoxně o něco níž je v tuto chvíli sazba úvěrů do 80 % LTV. Hodnota indexu GOFI 80 aktuálně činí 2,16 %.

Pozitivní obrat vidíme u hypoték v regulovaném pásmu nad 80 % LTV. Kde banky cenu zpočátku hodně „napálily“, aby omezily příjem poptávek po úvěrech v regulovaném pásmu 80 – 90 % LTV. Nyní, když se bankám podařilo poptávku zkorigovat do vymezeného koridoru, začínají sazby vysokoeltévéčkových hypoték částečně rozmrzat a index GOFI v říjnu meziměsíčně klesl 2,97 % na 2,94 % a index GOFI90 poklesl z 3,14 % na 3,11 %.  

Proč sazby rostou?

Hlavními faktory, které v uplynulých měsících zvedly ceny hypoték vzhůru, je jednak regulace objemu poskytovaných hypoték v pásmu mezi 80 – 90 % LTV - sazby u těchto typů úvěrů vzrostly skokově na začátku roku a nyní vykazují spíše pozvolný pokles.  Druhým a mnohem důležitějším faktorem je zvyšování sazeb na mezibankovním trhu. Peníze na vstupu bankám za posledních 12 měsíců zdražily v případě 3letých fixací téměř 4násobně a o mnoho lepší to není ani u frekventovaných 5letých fixací. V hypotékách se toto zdražení „suroviny“ zatím promítlo relativně málo jednak díky přebytku likvidity, ale především díky tvrdé vzájemné konkurenci bank.

ČNB zvýšila sazby. Co to udělá s hypotékami?

Česká národní banka na čtvrtečním zasedání rozhodla o navýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Z pohledu hypoték s fixní sazbou samotný posun úročení ČNB nehraje zas tak velkou roli. Fixní sazby jsou sazbami ČNB ovlivněny pouze nepřímo skrze mezibankovní trh. Jiné je to u floatových sazeb, kde se v sazbě PRIBOR nárůst sazeb promítl téměř okamžitě a 1M PRIBOR, na který je navázána většina hypoték s variaibilní sazbou, stoupl z 0,4 na 0,6 procenta.

Co se týče fixních sazeb, efekt zvýšení sazeb ČNB se projeví spíše tím způsobem, že pro banky je krok ČNB vhodnou příležitostí pro navýšení hypotečních sazeb a dorovnání nyní stlačených ziskových marží. Od začátku listopadu již zvýšila sazby Sberbank, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a včera došlo k navýšení sazeb v České spořitelně.   

Tip: Přehledné srovnání sazeb jednotlivých bank poskytuje náš SROVNÁVAČ SAZEB HYPOTÉK.

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKY