Sněmovna schválila rozpočet SFRB s výdaji 2,17 miliardy korun

19.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. prosince (ČTK) - Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) bude mít příští rok rozpočet s výdaji ve výši 2,17 miliardy korun. Na příjmech má získat 893 milionů korun. Sněmovna to dnes hladce schválila beze změn. V porovnání s letošním rozpočtem fondu budou jeho výdaje o něco vyšší, příjmy naopak nižší. Pro letošní rok měl SFRB schváleny výdaje ve výši 2,14 miliardy korun a příjmy ve výši 917 milionů korun.

Cílem fondu je podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů formou nízkoúročených úvěrů. V roce 2019 by mohl fond mít podle výhledu na výdaje až 2,33 miliardy korun.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) poslancům řekla, že postupně vyplácené dotace plynoucí ze smluv uzavřených do roku 2010 jsou plně pokryty z prostředků rezervovaných za tímto účelem v aktivech fondu. Aktiva nesmějí klesnout pod šest miliard korun, upozornila ministryně.

Příjmy SFRB mají tvořit dotace ze státního rozpočtu ve výši 107,7 milionu korun. Splátky poskytnutých úvěrů mají fondu přinést 684 milionů. Dalších 100 milionů by měly vynést úroky z úvěrů. Milion by měl získat na poplatcích za poskytnutá ručení.

Na nízkoúročených úvěrech určených na výstavbu nájemních bytů, opravy a modernizace bydlení včetně úvěrové pomoci v případě poškození bytového fondu při živelních pohromách plánuje SFRB vydat jednu miliardu korun. Fond bude ze svého rozpočtu nově podporovat i regenerace veřejných prostranství na sídlištích. V programu Panel na zateplování a modernizace bytových domů je pro příští rok vyčleněno 761 milionů korun. Na správní výdaje fondu má jít 73,5 milionu korun.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.